
Нержавіючий металопрокат затребуваний практично у всіх галузях промисловості, в будівельній і архітектурній сфері, дизайні, сільському господарстві, побуті. «Винні» в такої популярності нержавійки її воістину фантастична стійкість до корозії і інші не менш важливі технічні характеристики.
Якщо запитати у пересічного споживача, які існують види такого прокату, то більшість назве листи, круг, шестигранник, квадрат, нержавіючі труби. Може бути, хтось згадає дріт або смугу. Ось мабуть і все. Але насправді класифікація нержавіючої сталі дещо відрізняється від банального поділу на листи, труби і т.д. Давайте з'ясуємо, за якими параметрами можна віднести конкретний зразок металопрокату до того чи іншого виду. Заодно докладніше дізнаємося, де і чому застосовуються основні різновиди нержавійки.
Тип прокату як розмежувальна риса
Перш за все нержавіючу сталь класифікують по групах в залежності від типу металопрокату. Ось які бувають види нержавійки згідно з цим показником.
- трубний
Випускають вироби, що відрізняються довжиною, шириною і товщиною. Також важливим параметром є товщина стінки труби. За формою перетину труби діляться на круглі і профільні. Останні мають перетин у формі квадрата, овалу, прямокутника.
Готові вироби бувають зварними, які виготовляють з листової нержавіючої сталі, і безшовним. В цьому випадку технологія виробництва передбачає витягування гарячої заготовки або пробиття холодного металу.
Круглі труби використовуються при будівництві трубопроводів для транспортування різних, в тому числі агресивних середовищ. Профільна труба знайшла широке застосування в будівництві при зведенні легких і надійних металоконструкцій.
- плоский
До цього виду відносять нержавіючі лист і смугу різних типорозмірів і товщини. Металопрокат в формі листа - найпопулярніший тип нержавійки. З нього виготовляють безліч виробів і деталей, а також інші види прокату, наприклад, зварні труби.
Сфера застосування надзвичайно широка. Залежно від марки стали листи затребувані в харчовій та хімічній промисловості, машинобудуванні, будівництві, архітектурі і дизайні, а також в побуті.
- сортовий
До групи сортового металопрокату відносяться квадрат, коло, шестигранник, тавр, арматура, дріт. Характерна особливість такого виду металопрокату - якщо провести дотичну до довільної точки контуру поперечного перерізу, вона не буде перетинати саме розтин.
Хімічний склад і структура не менш важливі
Нагадаємо, що експлуатаційні характеристики нержавіючої сталі залежать від її складу. Легування сплаву заліза з вуглецем різними хімічними елементами дозволяє отримати марку нержавійки з потрібними властивостями, або поліпшити існуючі. Тому важливість з'ясування хімічного складу металопрокату для вибору підходящого до конкретних умов експлуатації і сфері застосування виробу важко переоцінити.
Структурно і за хімічним складом різні види нержавіючої сталі відрізняються один від одного. Сплав може бути:
- Аустенітний, до складу якого входять 18% хрому і 30% нікелю. Такі марки стали характеризуються високою міцністю, тривалим терміном експлуатації і підвищеною стійкістю до корозії.
- Мартенситним, в якому використовуються дорогі легуючі добавки (молібден, вольфрам, титан), і проводиться додаткова обробка металу. В результаті така нержавейка здатна зберігати свої експлуатаційні характеристики при температурі до + 600°C, а також використовуватися в контакті з агресивними середовищами.
- Феритний, без жодних дорогих легуючих добавок. Властивості таких марок стали формують залізо і хром. Переваги цього виду - підвищені міцність і стійкість до корозії при доступній ціні.
- Аустенітно-ферритні, в якому обидва види нержавійки присутні в процентному співвідношенні 40% на 60%. При високій механічної міцності такий сплав отримує посилені антикорозійні характеристики і стійкість до впливу хімічно активних речовин.