Угорщина запросила екстреної допомоги у Євросоюзу в боротьбі з токсичними речовинами, які затопили три села і вже потрапили в Дунай. Отруйні червоні відходи, наповнені важкими металами, загрожують 12 країнам, визнали угорці. Щоб знизити рівень лужності відходів, у притоки Дунаю заливають гіпс і оцет.
Увечері в четвер влада Угорщини звернулися в Єврокомісію з проханням негайно активувати механізм цивільного захисту Євросоюзу на випадок техногенних катастрофи у зв'язку з аварією на глиноземному комбінаті, що викликала розлив отруйних промислових відходів - червоного шламу. Подібний механізм полегшує мобілізацію екстрених служб для підтримки держав - членів ЄС, повідомляє європейське видання The Parlament.
Комісар Євросоюзу з екології Янеш Поточнік вже пообіцяв надати необхідну допомогу постраждалим районам.
Він зазначив, що керівництво ЄС знаходиться в постійному контакті з угорським урядом і бачить, що влада країни дійсно докладають всіх зусиль, щоб впоратися з наслідками катастрофи. «Для мене найголовніше - це надання допомоги людям, які постраждали або залишилися без будинків», - додав Поточнік. У результаті аварії 4 людини загинули, 140 отримали травми і хімічні опіки, з них 40 знаходяться у важкому стані. Близько 7 тисяч осіб доведеться відселяти із забруднених територій.
Червоний бруд наповнений важкими металами, можуть викликати рак, повідомив раніше міністр у справах навколишнього середовища Угорщини Золтан Ілеш. Ще гірше, за його словами, буде, якщо рідота висохне і перетвориться на пил. Тоді її почне розносити вітер. «У цьому випадку не виключено, що важкі метали потраплять в організм людей через дихальні шляхи», - підсумував міністр. Він додав, що в деяких місцях вже відзначається подібний процес.
Між тим червона токсична рідина вже потрапила в річку Дунай і рухається в бік Сербії та Румунії, передає Associated Press. Спочатку відходи досягли двох приток другої за величиною європейської ріки, а потім потрапили у сам Дунай. Це загрожує екологічним лихом як мінімум 12 країнам, підтвердили чиновники ЄС. Екологи стежать за переміщенням яскравої плями по річці, кожні кілька годин беруться проби води. Поки що надходять обнадійливі новини: у річки, судячи з усього, зваж абсорбується, втрачаючи свої отруйні властивості. Аналізи не показують високого рівня лужності в пробах, так і масової загибелі риби поки не видно.
Як пояснили експерти, нейтральним для води вважається показник кислотно-лужного балансу (pH) в 7 одиниць. Він може коливатися від 6,5 до 8,5. Спочатку pH у відходах дорівнював 13, але в пробах води в Дунаї він впав до 10 одиниць.
Тим не менш у притоках Дунаю, розташованих недалеко від глиноземного заводу, загрози життю вже немає, констатували дослідники.
Щоб знизити високий рівень лужності розчину, у воду заливався гіпс і оцет, які погубили рибу і водорості.
Нагадаємо, що, аварія сталася увечері 4 жовтня на угорському заводі з виробництва глинозему Ajkai Timfoldgyar Zrt. Через розгерметизацію величезної цистерни з відходами відразу кілька населених пунктів виявилися затоплені червоним шламом - нерозчинним осадом, що утворюється при виробництві глинозему. Спочатку повідомлялося, що з пошкодженого резервуара витекло понад 600 тисяч кубометрів отруйної речовини, однак потім ця цифра була збільшена вшанувавши два рази - до 1,1 млн кубометрів.
Основний удар припав на місто Айка, в якому розташований завод. Цей населений пункт знаходиться в 160 км від Будапешта.
На стовпах, пофарбованих у червоний колір, видно, що хвиля була заввишки три метри. Дерева виривалися з коренем, паркани були повалені. Все хлинуло в житлові будинки, заливши підлогу. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, відвідавши одне з постраждалих сіл, жахнувся. «Якби це трапилося вночі, то тут всі померли б, - сказав він в інтерв'ю агентству MTI. - Це настільки безвідповідально, що неможливо знайти слова».
Жителі довколишніх поселень, яких ще не евакуювали, кажуть, що їм важко дихати. Через півгодини перебування на вулиці, вони відчувають у роті неприємний смак, що свідчить про отруєння металом. Люди, чиї будинки опинилися затоплені відходами, кажучи, що їх життя фактично зруйнована. «Я тільки що вийшов на пенсію після 43 років роботи, хотів займатися виробництвом вина, мріяв зняти зараз перший урожай, але всі мої лози знищені», - каже 60-річний Ференц Стензлі. Він може тільки криво посміхатися, додаючи, що, у всякому випадку, він ще живий.
Зараз режим НС діє у трьох областях країни - Веспрем, Ваш і Дьйор-Мошон-Шопрон.