Під час загальної мобілізації в Україні можуть бути призвані до лав Збройних Сил громадяни віком від 25 до 60 років. Проте деякі військовозобов'язані мають право на відстрочку, особливо через сімейні обставини.
Одним із таких випадків є ситуація, коли чоловік самостійно виховує неповнолітню дитину. За словами адвоката Юрія Айвазяна, опублікованими на порталі "Юристи.UA", такий чоловік має законне право на відстрочку від призову.
Однак у ситуаціях, коли триває судовий розгляд щодо позбавлення батьківських прав матері, яка виїхала за кордон, військовозобов'язаного можуть мобілізувати до ухвалення остаточного рішення суду.
Айвазян наголошує, що закон дозволяє призвати таких чоловіків до мобілізації до моменту винесення судом рішення про позбавлення матері батьківських прав.
Документи, які дають право на відстрочку
У звʼязку з прийняттям постанови КМУ №560, було врегульовано процедуру отримання відстрочки від мобілізації. Також даний нормативно-правовий акт передбачає чіткий перелік документів, які потрібні для підтвердження права на відстрочку.
У випадку, якщо всі діти від одного шлюбу та зараз громадян перебувають в даному шлюбі:
- свідоцтво про народження дітей із зазначенням батьківства військовозобов’язаного;
- свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю (батьком) дітей.
У випадку, якщо діти від різних шлюбів або коли шлюб розірвано з матірʼю дітей
- свідоцтво про народження дітей із зазначенням батьківства військовозобов’язаного;
- рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), або рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов’язаним.
Для отримання відстрочки багатодітний батько повинен подати відповідну заяву до ТЦК. Заява повинна містити всі необхідні документи, що підтверджують наявність трьох або більше неповнолітніх дітей на утриманні. Після подачі заяви її розглядає спеціальна комісія ТЦК та СП.