
Папа Римський Франциск помер зранку 21 квітня від серцевої недостатності. Він тяжко хворів від 14 лютого, але все ж був на Великодньому богослужінні, де виголосив благословіння Urbi Et Orbi ("І місту, і світу"), говорив про важливість досягнення справедливого миру в Україні, а також зустрівся з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом.
Суспільне Культура зібрав 5 фактів про останню волю понтифіка, чи дійсно він "офіційно помер" для церкви та як і де його поховають.
Поховають разом з іншими понтифіками
Папа Франциск бажав, аби його поховали в церкві Санта Марія Маджоре, разом із сімома іншими понтифіками. Це вперше за понад 100 років, коли покійного очільника Католицької церкви ховають за межами держави Ватикан, а не в базиліці Святого Петра. Франциск навідував церкву Санта Марія Маджоре понад 100 разів, молячись перед і після закордонних візитів. Її збудували в V столітті, при Папі Сіксті III.
Наразі в церкві поховані:
- Папа Гонорій III — понтифік XIII століття, який ввів у вжиток друге правило святого Франциска план життя і дисципліни;
- Папа Микола IV — понтифік XIII століття який став першим папою-францисканцем;
- Папа Пій V — понтифік XVI століття, інквізитор, в 1570 році видав всі праці теолога і філософа Томи Аквінського, канонізований в 1712 році;
- Папа Сікст V — понтифік XVI століття, реформатор Католицької церкви, який виступав за посилення моралі в церкві;
- Папа Клемент VIII — понтифік XVI–XVII століття, який визнав Берестейську унію, що створила Греко-католицьку церкву (його поховали в базиліці Святого Петра, вже наступний Папа Павло V у 1646 році перепоховав його останки);
- Папа Павло V — понтифік XVII століття, під час правління якого інквізиція засудила Ніколу Коперника і Галілео Галілея;
- Папа Климент IX — понтифік XVII століття, який намагався боротися з Османською імперію на острові Крит.

Дерев'яна труна замість трьох різних
Раніше за традицією Святого Престолу покійних понтифіків ховали в три труни: кипарисну, свинцеву і дерев'яну. Папа Франциск висловив бажання, як і Іван Павло II та Бенедикт XVI, бути похованим у звичайній дерев'яній труні.
Крім того, його тіло не виставлятимуть на підвищенні в базиліці Святого Петра, натомість із Папою можна буде попрощатися, коли він лежатиме у відкритій труні.
Папа Римський помер, але офіційно ще живий
Хоча новина про фізичну смерть понтифіка Франциска I відома від ранку 21 квітня, офіційно для Ватикану він є живим, поки не пройде спеціальний ритуал констатації смерті.
Як заявив церемоніальний архієпископ Дієго Равеллі та пише Vatican News, офіційний обряд підтвердження смерті Папи триватиме в каплиці дому святої Марти о 20:00 за центральноєвропейським часом (21:00 за Києвом).
Під час обряду Кевін Фаррелл, камерленго Римської церкви головуватиме під час процесу констатації смерті. Присутніми також будуть декан Колегії кардиналів кардинал Джованні Баттіста Ре, члени родини Франциска I, доктор Андреа Арканджелі та доктор Луїджі Карбоне, директор і заступник директора Управління охорони здоров'я та гігієни.
За традицією камерленго повинен звернутися за хрещеним ім'ям до Франциска I тричі й стукати срібним молотком по лобу. Якщо відповіді не буде — він виголоситьVere Papa mortuus est ("Папа справді помер"). Тоді смерть Папи буде офіційною, а тіло покладуть у відкриту труну.
Після цього печатку Папи Франциска, відому як Перстень Рибалки, знищать, щоб ніхто більше не використовував її для того, аби залишати печатку на папських документах. А помешкання та всі речі Папи Франциска, зокрема і документи, пильно охоронятимуть.
Головний прессекретар Ватикану Маттео Бруні також сказав, що, найімовірніше, тіло Папи Франциска буде в базиліці Святого Петра зранку 23 квітня.
Відспівуватиме Папу Франциска декан колегії кардиналів Джовані Батіста Ре
Згідно з правилами Ватикану декан колегії кардиналів Джовані Батіста Ре буде проводити заупокійну месу за Папою Франциском I, він же оголосить sede vacante, тобто що Святий Престол не має очільника, і скликатиме конклав, який за 15–20 днів від смерті Франциска I почне обирати нового Папу Римського.
Після смерті Папи Франциска Католицька церква оголошує 9-денний траур і скасовує низку запланованих раніше заходів.
"Після смерті верховного понтифіка Франциска було оголошено, що євхаристійне богослужіння та обряд канонізації блаженного Карло Акутіса, які мали відбутися 27 квітня 2025 року, у другу неділю Великодня або неділю Божого Милосердя, з нагоди Ювілею підлітків, призупиняються", — йдеться в заяві Святого Престолу.
Карло Акутіс (1991–2006) — італійський підліток, якого називають "покровителем інтернету". Народився в Лондоні в родині італійців, у семирічному віці приступив до першої сповіді та причастя. З 12 років практикував щоденну євхаристію, допомагав бідним, працював волонтером та створював вебсайти про євхаристійні чуда. Його девіз: "Всі народжуються як оригінали, але багато хто помирає як фотокопія".
У 2020 році Карло беатифікували, а у 2025 році він стане першим міленіалом, канонізованим Католицькою церквою.