
Серед багатьох способів забезпечення захисту від зовнішніх загроз, з якими доводиться стикатися всім українцям після початку війни, багато хто зупиняється на будівництві приватного бункера.
При зверненні до надійної компанії на всі роботи потрібно від одного до двох місяців залежно від розмірів та глибини встановлення конструкції, після чого сховище готове до експлуатації. Виконавці переважно беруть на себе весь спектр підготовчих робіт (геодезичні/геологічні дослідження, проєктування тощо), тому ніяких особливих зусиль замовнику докладати не доводиться. Однак складнощі можуть виникнути вже після закінчення будівництва, і далі ви дізнаєтеся, як зробити життя в шелтері приємним, безпечним та максимально комфортним.
Ключові моменти, які потрібно враховувати власникам бункерів
Усім, хто приймає рішення купити бомбосховище, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:
- Уважно вивчайте документи, які надає виробник бункера. В них обов'язково буде інструкція та поради щодо експлуатації, яких потрібно дотримуватися.
- Не накопичуйте всередині зайві речі, щоб не захаращувати простір і не провокувати напади клаустрофобії.
- Підтримуйте порядок, як і у звичайній квартирі чи будинку – протирайте пил, видаляйте забруднення в поверхонь та меблів тощо.
- Слідкуйте за поведінкою маленьких дітей, яким все цікаво, тому не спеціально вони можуть щось зламати.
- Відстежуйте та поповнюйте запаси води та їжі.
- Пам'ятайте про дотримання елементарних правил пожежної безпеки.
- Спускайтеся в бункер відразу після сигналу повітряної тривоги і перебувайте всередині аж до його скасування. Іноді одна-дві зайві хвилини в бункері можуть врятувати життя.
- Зважайте на те, що від кількості людей залежить час, який можна буде провести всередині.
- Подбайте про домашніх улюбленців, взявши до сховища їхню підстилку, миску та іграшки – тоді тварині і вам самим буде спокійніше.
- Не робіть жодних самостійних дій, якщо помітили ознаки несправності якоїсь системи, особливо за чинної гарантії. Завжди можна зателефонувати до фахівців, які споруджували шелтер, та попросити про допомогу. Власними силами можна виконувати лише дрібний ремонт, а ось у роботу системи вентиляції або водопостачання втручатися не варто (максимум перекрити воду при протіканні).
Якщо враховувати перелічені моменти, то бункер стане не просто надійним місцем для перечікування ракетних атак, а й повноцінним житлом під землею.