України, Молдови, Румунії та Угорщини
Актуальні проблеми етнічних меншин в чотирьох європейських країнах, їх аналіз та можливі шляхи розв`язання представили міжнародні експерти у презентованій сьогодні книзі `Міжетнічні відносини, права меншин та безпекові виклики: погляд із чотирьох країн. Україна - Молдова - Румунія - Угорщина`. Це наукове дослідження розкриває особливості існування меншин у кожній країні, вади законодавчої бази з даного питання та інші аспекти, які демонструють реальні шляхи розв`язання нагальних у цьому контексті проблем, повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу.
Книга, яка наразі має лише англомовний варіант, є плодом кількарічної праці експертів та дослідників з України, Молдови, Румунії й Угорщини. Це грунтовний науковий матеріал, який складається з чотирьох розділів. У першому проводиться загальний огляд питання в історичному та політичному аспектах, здійснюються спроби розглянути проблеми меншин у контексті національної та регіональної безпеки. Другий аналізує законодавчі акти кожної з чотирьох країн стосовно прав нацменшин та його відповідність європейському законодавству. Наступні розділи окреслюють роль громадських організацій та представляють позитивні та негативні приклади вирішення аналогічних питань у інших країнах.
За словами головного редактора книги, експерта Інституту демократії ім. Пилипа Орлика (Україна) Наталії Беліцер, `невипадково ініціаторами цього проекту виявилися люди, які займаються проблемами безпеки та європейської інтеграції`. На переконання експерта, результати досліджень є `практичним кроком у контексті європейської інтеграції України`. `Ми дуже хотіли б, щоб ця книга, звернувши увагу на позитивний досвід сусідніх країн, була корисною і для органів державної влади України`, - зазначила експерт.
Порівнюючи рівень уваги до проблеми в представлених країнах, Наталія Беліцер відзначила незадовільний стан законодавчої бази в Україні в контексті існування етнічних меншин. Так, сьогодні всі питання в цьому аспекті зводяться лише до Закону про національні меншини в Україні редакції 1992 року. Натомість, за словами експерта, після нього були прийняті важливі міжнародні акти. Серед них - Рамкова конвенція про захист національних меншин, ряд двосторонніх угод, рекомендації Ради Європи та ЄС, `що вимагає об`єктивних змін у контексті прав нацменшин в українському законодавстві`.
Водночас, за словами директора міжнародних програм Групи стратегічних та безпекових студій (м. Київ) Сергія Герасимчука, проблема існування етнічних меншин в Україні поступово загострюється. Так, `до певної міри виріс рівень ксенофобії та нетерпимості до нацменшин, що ускладнюється заполітизованістю цих питань в Україні`. Відбуваються політичні маніпуляції, зокрема, навколо кримських татар, російської національної меншини, час від часу порушуються проблеми русинів на Закарпатті.Ці та інші аспекти входять до загального поняття забезпечення національної безпеки країни, й тому вимагають неодмінного вирішення.
Учасники проекту наголосили, що результати їхньої кропіткої праці мають бути неодмінно використані в реалізації державної політики, зокрема, України. Однак, як стверджують міжнародні експерти, державні структури не завжди сприймають їхні рекомендації, особливо, якщо питання має час для вирішення.