
Російська ракетно-космічна корпорація "Енергія" розробляє пілотований космічний корабель нового покоління. Його планується використовувати для ремонту супутників у космосі і чищення орбіти від великого космічного сміття.
"Пропонується, зокрема, обслуговувати метеорологічні супутники і апарати дистанційного зондування Землі", - повідомило джерело в ракетно-космічній галузі. За його словами, з корабля можна буде оглянути супутник, замінити на ньому блок, розкрити антену або панель сонячної батареї, а також дозаправити паливом і перевести на іншу орбіту.
Джерело відмітило, що ремонт супутників здійснюватиметься під час виходів у відкритий космос або за допомогою роботизованих систем. Для здійснення виходів у відкритий космос у кораблі будуть передбачені шлюзова камера і скафандри, а екіпаж такого корабля складатиметься з двох осіб з тривалістю польоту не більше двох тижнів.
Новітній космічний корабель планують запустками з нового космодрому "Східний", що будується в Амурській області. У 2015 році намічено провести безпілотний запуск корабля, а в 2018 році відправити його на орбіту з екіпажем.
Що стосується космічного сміття, то його кількість постійно збільшується. Якщо в 80-х роках минулого століття йшлося про приблизно 5 тисяч об'єктів, то нині, згідно з даними американського аерокосмічного агентства, навколо Землі обертається понад 15 тисяч покинутих великих штучних об'єктів: відпрацьовані супутники, ступені ракет, розгінні блоки та їх уламки.
При цьому, за підрахунками NASA, дві третини космічного сміття доводиться на Росію і США. На рахунку росіян - 5770 фрагментів космічного сміття, на рахунку американців - 4821. Ще 3292 одиниці сміття належить Китаю. Значно менше засмічують орбіту інші учасники космічної діяльності. Франції належить 469 фрагментів сміття, Японії - 189, Індії - 170, Європейському космічному агентству - 82, іншим країнам і організаціям - 577 фрагментів.