Селище Ясіня стане місцем проведення арт-резиденцій для українських та зарубіжних митців

12
0

Ідея проведення арт-резиденцій у селищі Ясіня в рамках Budapest Hotel Art Residency з’явилася в організаторів під час знайомства з місцевим готелем «Едельвейс» (в минулому «Будапешт»), побудованим у 1939-1942 роках, що має цікаву архітектуру та історію.

Саме історія готелю, селища, та закарпатських земель є відправною точкою проєкту, адже у різні часи Ясіня знаходилося у складі багатьох державних утворень: Румунського королівства, Угорського королівства, самопроголошеної Гуцульської республіки, Чехословацької республіки, Угорщини, Української радянської республіки, незалежної України.

Будувався готель «Будапешт» ще за часів влади Угорщини з метою розвитку туристичної інфраструктури регіону. На початку свого існування він був місцем для відпочинку угорських офіцерів та інженерів, що у 1939 – 1944 роках. працювали над створенням Лінії Арпада – оборонної лінії угорської армії у Східних Карпатах. У післявоєнний період став відомою на весь Союз туристичною базою «Едельвейс», а також важливим центром для навчання інструкторів з туризму та рятувальників. У 1993 році «Едельвейс» перейшов у приватну власність і повернувся до формату готелю.

В рамках арт-резиденцій Budapest Hotel Art Residency митці мають нагоду зануритися в історичний та (мульти)культурний контекст цього місця та переосмислити його за допомогою мистецтва. Також передбачається залучення різних представників регіону — істориків, митців, адміністрації, бізнесу, представників туристичної галузі, зацікавлених у розвитку даної місцевості.

Перша резиденція Budapest Hotel Art Residency за фінансової підтримки Українського Культурного Фонду завершилася 15 жовтня.Вона відбулася у форматі онлайн (у зв’язку з Covid-19). На початку проєкту спеціально залучені дослідники зібрали інформацію про історію «Едельвейсу» - з архівних матеріалів та зі слів жителів селища. Після чого для участі в резиденції було відібрано 13 митців з різних міст України (Києва, Дніпра, Вінниці, Івано-Франківська та Львова). Кураторкою мистецького напрямку виступила художниця Жанна Кадирова – лауреатка престижних арт-премій, відома виставками в Україні та за кордоном. Більшість робочих зустрічей резидентів відбувалися онлайн, але частина учасників відвідала готель особисто, щоб реалізувати свій задум у повній мірі.

Дізнатися більше про проєкт та ознайомитися з результатами першої резиденції можна на сайті.

А вже в листопаді стартує другий проєкт – Grand Budapest Hotel за підтримки Вишеградського фонду, що пройде вже у міжнародному форматі та об’єднає 16 митців з України, Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини.

Першим етапом стане дослідження історії селища Ясіня та готелю в архівах усіх країн. Другим – сама резиденція, що пройде у форматі візуальної та музичної лабораторії на базі готелю «Едельвейс» у травні 2021 року. Заключним акордом стане презентація результатів проєкту в Ясінях та Ужгороді.

На думку організаторів, проведення подібних мистецьких резиденцій у Ясінях стане поштовхом до переосмислення та популяризації історичного й культурно-мистецького потенціалу регіону Драгобрат як для жителів селища, так і для туристів з України та інших країн.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також