?Анонсований на початку 2023 року автоматичний обмін інформацією спричинив чимало галасу. Податкові країн Євросоюзу та України мають відтепер ділитись інформацією щодо фінансів та податків своїх громадян.
Що це означає для пересічних українців і чи варто турбуватись про свої доходи? Дійсно відтепер кошти будь-якого користувача банків можна буде відстежувати не тільки в Україні, а й в Європі. Не важливо знаходиться людина тут, чи виїхала за кордон.
Раніше обмін інформацією відбувався між фінансовими установами та податковими ЄС, а тепер до них об'єдналась Україна. Це означає, що всі надходження, від підприємницької діяльності або виграшів у популярні слоти буде доступна за запитом податковій в будь-якій країні Європи. Але обміну підлягатиме не вся інформація.
Що стане відомо податківцям
Обмін інформацією торкнеться не тільки ФОП, але й фізичних осіб, незалежно від форми їх зайнятості. Передавати можуть:
- ім’я та прізвище людини, на яку відкритий рахунок;
- інформацію про дату народження;
- адресу реєстрації;
- ІПН;
- номер рахунку;
- інформацію про залишки коштів на рахунках;
- дані про надходження за звітний період.
Запит на обмін можна здійснити стосовно готівкових рахунків, депозитів та інвестиційних рахунків у цінних паперах.
Яку інформацію будуть збирати банки
Українські банки й раніше мали надавати податковій інформацію про рахунки за запитом. Наразі тут нічого не змінюється. Але тепер запит про стан рахунків може запросити не тільки українська податкова, але й будь-якої іншої країни Європи. Банки як і раніше будуть передавати дані в податкову України, а цей орган вже буде здійснювати обмін зі службами в інших країнах. Це робиться для того, щоб особи, які мають сплачувати податки в одній країні (є резидентами) не ухилилися від оподаткування через проживання в іншій країні.
Кого це може торкнутися
Фокус уваги податківців буде на тих українцях, що:
- мають іноземні рахунки з великими сумами (від 250 тисяч євро або 10 млн грн);
- запроваджують інвестиційну діяльність в країнах Європи;
- здійснюють покупки апартаментів чи вілл, або коштовних автомобілів у Європі.
В першу чергу ця норма має бути направлена на виявлення неврахованих доходів та нелегального бізнесу, що не задекларований в Україні, тож з нього не сплачено податків. Ухилянтам загрожує штраф від 25% до 50% суми, за яку не сплачені податки. Такі санкції мають спонукати бізнесменів та заможних громадян своєчасно сплачувати податки в тих країнах, де вони є резидентами.
Якщо людина не має незадекларованих доходів за кордоном та не купляла майно в ЄС, новий закон її не стосується. Більшість громадян України навіть не помітить змін в податковому кодексі. Але можливо стане складніше приховувати свої статки бізнесменам та політикам, які під час війни вивезли свої статки в Європу. Нажаль, поки ще не повністю прописаний механізм оподаткування та санкцій для нововиявлених коштів. Наша податкова, отримавши інформацію з-за кордону, не може ініціювати перевірку походження грошей та накладення санкцій.