
Президент Туреччини Реджеп Ердоган підписав указ про перетворення Святої Софії (Айя-Софія) в Стамбулі - заснованій як собор - на мечеть.
Перед тим турецький суд скасував музейний статус цього всесвітньо відомого культурного об'єкту.
Своїм указом Ердоган передав контроль над мечеттю турецькому релігійному директорату, аби відкрити її для богослужінь.
Це - суперечливий крок, оскільки 1500-річна Свята Софія була заснована як собор. Пізніше османи зробили з неї мечеть. У 1934 році вона перетворилась на музей.
Айя-Софія - об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Раніше ЮНЕСКО закликала Туреччину не змінювати статус музею без обговорення.
Ісламісти в Туреччині давно закликали перетворити музей на мечеть, але світські представники опозиції виступили проти цього.
Ця ідея викликала критику з боку релігійних та політичних лідерів у всьому світі.
Через свою 1500-річну історію Софія має величезне релігійне, духовне та політичне значення для різних спільнот всередині Туреччини та за її межами.
Собор, зведений у VI столітті за візантійського імператора Юстиніана I, протягом майже тисячоліття вважався найбільшим у світі християнським храмом. Після захоплення Константинополя османами в 1453 році собор переробили на мечеть, добудувавши навколо нього чотири мінарети. Музеєм Айя-Софія стала в 1934 році. З 1985 року собор включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган протягом довгого часу виступав за повернення собору статусу мечеті. Після рішення суду йому достатньо буде підписати новий указ, рішення парламенту не потрібне.
Ісламістські угруповання та консервативні мусульмани вимагають знову перетворити будівлю на мечеть і влаштовують протести проти закону 1934 року, який забороняє релігійні служби у будівлі.
Вселенський Патріарх Варфоломій застерігав, що перетворення будівлі на мечеть "розчарує мільйони християн" і розділить два світи.
Державний секретар США Майк Помпео заявляв, що будь-яка зміна статусу Софії зменшить здатність пам'ятки "служити людству як міст між людьми різних релігійних традицій і культур".
Але міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу наполягав, що рішення ухвалюватиме Туреччина, бо будівля розташована на її території.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!