Мільярдер-філантроп, співзасновник компанії Microsoft Пол Аллен виділив на продовження робіт з детального дослідження головного мозку в заснованому ним інституті 300 мільйонів доларів.
Черговий грант доведе фінансування всього проекту до півмільярда доларів.
Сума, виділена Алленом, дозволить подвоїти штат співробітників до 350 чоловік і поповнити арсенал методів вивчення сірої речовини в Алленовському Інституті досліджень головного мозку в Сієтлі.
Вчені Алленовського інституту, коментуючи продовження досліджень в журналі Nature, висловлюють упевненість в тому, що проект з вивчення мозку, запущений філантропом, "має потенціал революціонізувати наше розуміння мозку ссавців".
Наступний етап робіт буде присвячено безпрецедентно детальному дослідженню зорового процесу у мишей: вивченню клітинного механізму передачі зорових сигналів у головний мозок і того, яким чином мозок перетворює ці сигнали в зображення, а тварини реагують на зображення.
Здатність мишей переробляти інформацію і реагувати на зовнішні сигнали пов'язана з такими вищими психічними функціями, як сприйняття, свідомість і ухвалення рішень.
"Ми сфокусувалися на зоровому процесі тому, що це добра "точка входу", - пояснив директор Інституту Аллена Аллан Джонс. "Проте наша мета не в розумінні зору, а в розумінні того, як працює мозок", – зазначив науковець.
Людський мозок у тисячі разів складніше мозку миші, але базові елементи одні й ті самі, а тому, за словами Джонса, проникнення в таємниці мишачого мозку допоможе зрозуміти, що відбувається при хворобі Альцгеймера, епілепсії та інших захворюваннях центральної нервової системи.
Паралельно вчені Алленовського інституту планують зібрати і описати у вигляді енциклопедії сотні типів клітин, складових людського мозку, а також навчитися їх культивувати в лабораторії. Вирощуючи клітини здорових людей і людей з такими патологічними станами, як наприклад, аутизм, можна буде виявити відмінності.
"Ми сподіваємося на те, що зрозумівши механізм виникнення таких захворювань, ми неминуче прийдемо до їх лікування", - вважає Ніно Рамірез, директор Центру інтеграційних досліджень мозку при Науково-дослідному інституті Дитячої лікарні Сієтлу.
Для дослідження поведінки окремих нейронів головного мозку у тварин при активації певних нейронних ланцюгів у даний час застосовуються такі методи, як генна інженерія і флуоресцентне мічення, крім того, в цих експериментах доступна маніпуляція окремими ділянками мозку за допомогою лазера.
Алленовський інститут було засновано в 2003 році завдяки стартовому пожертвуванню Аллена в 100 мільйонів доларів. Перед дослідниками, залученими до цього інституту, стояло завдання зрозуміти, як гени "роблять" мозок, тобто поєднати дослідження геному і вивчення мозку і з'ясувати, скільки генів і які працюють в мозку, в яких ділянках і як це відбувається.
У 2007 році в журналі Nature були опубліковані результати картирування всіх генів миші, що працюють в головному мозку. Виявилось, що на мозок працює більш як 80% генів тварини, яка генетично дуже близька людині.