Сто років тому вийшла нотна грамота

34
0

закарпатських церков

Цього тижня релігійний Ужгород відсвяткував визначний ювілей. Сто років тому вийшов друком ірмологіон (або простопініє) Мукачівської греко-католицької єпархії – нотна церковно-богослужбова книжка

Іншими словами -- сто років тому отець Іоан Бокшай опублікував мелодику співу Мукачівської єпархії. Цінність цього факту в тому, що закарпатські вірники відрізняються співом від галицьких чи київських.

Більше того, мукачівське простопініє поширилося всюди, куди потрапляли закарпатці. Нині нашими мелодіями співають греко-католики Словаччини, Угорщини, Сербії, США та Канади. Співають англійською, угорською, словацькою, але на закарпатський мотив. Донедавна Бокшаївське простопініє використовували і всі православні громади Закарпаття. Частина з них тепер уже співає по-московськи.

З нагоди 100-річного ювілею видання мукачівського простопінія 26-27 червня Богословська греко-католицька академія імені Блаженного Теодора Ромжі провела представницьку наукову конференцію. Участь у ній взяли богослови та науковці з Ужгорода, Мукачева, Рима, Словаччини, Угорщини, Сербії, США. На конференції були присутні і виступили владика Юрій Джуджар (Сербія), владика Мілан Хаутур, митрополит Ніколас (Джонстаун, США), владика Всеволод, архієпископ Скопельский (США). Останній, до речі, відвідав богослужіння в Ужгороді і став першим православним архієреєм такого рангу, який молився разом з греко-католиками в кафедральному соборі.

Знаменно, що вперше на територію Ужгородської богословської академії імені Теодора Ромжі ступила нога і православного єпископа Мукачівської єпархії Агапіта. Присутнім на конференції був і настоятель Ужгородського православного собору Димитрій Сидор.

Конференція була цікава й тим, що в її рамках було відкрито дві виставки. Перша показала сакральні роботи ужгородського художника Івана Дідика та його зятя -- львів’янина Олександра Войтовича (відомого ще й за оформленням збірки “Тіло лучниці”).

Друга виставка продемонструвала вміння розписувати ікони семінаристами. Враження було таке приємне, що владика Мілан тут же благословив створення в стінах Ужгородської богословської академії ім.Т.Ромжі школи іконопису.

На зустрічі з журналістами ректор о.Тарас Ловска зазначив, що це перша наукова конференція такого рівня в академії. Надалі вона відбуватиметься щорічно. Матеріали конференції, яка викликала такий інтерес, вийдуть окремим збірником.

Олександр ГАВРОШ, Ужгород

Читайте також