
За останні півтора роки на український ринок праці сильно вплинули два чинники, що пов’язані з війною: зовнішня та внутрішня міграція. Перший спричинив відтік кадрів різної кваліфікації — від лінійних співробітників до спеціалістів на керівних посадах. Другий, тим часом, збільшив конкуренцію за наявні вакансії у містах України, які стали прихистком для людей з окупованих та прифронтових міст.
Водночас можна впевнено сказати, що саме зараз — найкращий час для підготовки до кардинальної зміни професії і переходу до таких індустрій, які виявилися найбільш живучими у воєнних умовах та мають всі перспективи на розвиток після перемоги. У цьому тексті ми поговоримо про те, як змінити професію під час війни: на що звернути увагу у виборі нової спеціальності, та які кроки зробити задля її опанування.
Головна статистика про ринок праці України під час війни
За даними найбільших порталів для пошуку роботи, Work.ua та Rabota.ua, кількість вакансій за останній рік скоротилася практично вдвічі — до 52 та 42.8 тисяч відповідно. Суттєво постраждали спеціалісти, які працюють у сфері культури та розваг.
Також війна вплинула на попит та зарплати у практично всіх “офісних” професіях. Спостерігається скорочення зарплат на керівних посадах та у високооплачуваних фахівців з корпоративного сектору. Середня зарплата в Україні практично не змінилася за час війни: вважається, що вона становить 15 тисяч гривень (16-18 для Львова і Києва).
На тлі невтішної середньої позитивно виглядає лише зараплата керівників вищої ланки і великого спектру працівників ІТ-індустрії, де середня зарплата — близько 110 тисяч на місяць. До того ж, ІТ — єдина сфера, яка протягом 2022 року змогла не лише втримати свої позиції, а й наростити обсяги експорту, коли інші великі експортери (агро, важка промисловість) зазнали втрат.
Отже, якщо ви хочете легко змінити професію в нелегких умовах, вибір очевидний — потрібно робити ставку на спеціальність в межах перспективної та стабільної індустрії. Численні курси програмування та курси з інших ІТ-професій вже не перший рік готують світчерів до переходу в цю сферу.
Яку професію в ІТ обрати: огляд зарплат та пропозицій для новачків
ІТ — це не лише розробники, а й тестувальники, DevOps-и, спеціалісти з ведення проєктів, product-менеджери, рекрутери та маркетингові спеціалісти. Втім, найбільша доля пропозицій для новачків та досвідчених спеціалістів, а також найвищі зарплати — для розробників.
За статистикою від DOU, три найпопулярніших мови програмування в Україні — Java, Python, а також JavaScript, який домінує у фронтенд-розробці. Із розвитком штучного інтелекту та повальної автоматизації процесів у всіх сферах очевидно, що роботи для програмістів ставатиме тільки більше.
До війни в Україні було більше 200 тисяч програмістів, і незважаючи на це, власники ІТ-компаній та експерти говорили про нестачу кадрів. В разі наявності знань технологій та кодингових навичок, охоче брали не лише випускників технічних вишів, а тих, хто закінчив курси програмування онлайн. Після війни попит на новачків-розробників суттєво знизився, втім, як пише DOU, найактивніше наймають Java- та .Net розробників. Отже, вивчати Java — наприклад, на JavaRush, одна з хороших ідей для легкого світчингу.
На які зарплати можуть розраховувати Java-початківці? Варто зазначити, що на старті різниця в оплаті розробників на різних мовах програмування не суттєва. Початківець у Java-розробці може розраховувати на $700-$1000 зі старту, від $1400 до $3000 із досвідом 1-3 роки, та від $4000 — після 3 років роботи.
Втім, для досвідчених розробників є різниця, якою мовою програмувати. Згідно статистики djinni, частка спеціалістів, які отримують більше $5000 на місяць є найвищою саме серед Java-розробників (55%).
Як швидко та безболісно отримати нову спеціальність
Сучасний курс програмування, наприклад, javarush.com/ua/programming-course, нерідко пропонує різні опції для світчерів, які прагнуть отримати професію в ІТ. Можна вчитися як із ментором, з регулярними онлайн-заняттями та перевіркою завдань, так і самостійно, у власному темпі, якщо поточна робота не дозволяє виділяти багато часу на щоденні заняття.
Який формат навчання на курсі програмування обрати — рішення за вами. Втім, якщо у вас нема бази технічних знань, радимо вчитися з наставником. Це забезпечить вам і підтримку, і додаткову мотивацію, і чітко окреслений дедлайн того, коли ви зможете розпочинати пошук роботи за новою професією.