Світові фізики стрілятимуть у космос лазером

7
0

До 2017 року буде побудовано лазер, небаченої на Землі потужності, за допомогою якого науковці вивчатимуть таємниці Весвіту. Лазер планують встановити у Британії.

 

На часі вчені створюють дослідницькі прототипи цього монстра, здатного, як обіцяють, пропалити тканину світобудови.
 
Слідом за Великим адронним колайдером (ВАК), супер-лазер, названий ELI (Extreme Light Infrastructure Ultra-High Field Facility), націлений на те, щоб розкрити таємниці Всесвіту. ВАК повинен допомогти зрозуміти, як зародився Всесвіт, а ELI - з чого складається.
 
Як пояснює професор Джон Колльє, науковий керівник проекту ELI і директор лазерного центру (Central Laser Facility at Rutherford Appleton Laboratory in Didcot, Oxfordshire), потужність монстра становитиме 200 петаватт.
 
За його словами, це більше, ніж Земля отримує від Сонця і в 100 тис. разів більше, ніж виробляє вся наша цивілізація.
 
Уся ця жахлива сила буде сконцентрована в неймовірно короткому пострілі-імпульсі тривалістю менше, ніж у трильйонну частку секунди (10-14 секунди - за цей час світло встигає пробігти частки мікрона).
 
"Найпотужніший на Землі лазер дозволить нам вторгнутися в зовсім невідому область фізики", - сказав Колльєр.
 
За його словами, мова йде про те, що постріл буде настільки потужним і щільним, що він зможе пропалити простір-час і, по суті, зробити дірку в цій тканині світобудови, на місці якої утворюється порожнеча - вакуум.
 
За однією з теорій, в цьому вакуумі - непередбачувано, буквально з нічого і нізвідки виникають всілякі невловимі поки частинки. І там же - у вакуумі - зникають. Але завдяки ELI їх начебто можна буде побачити і, навіть, добути.
 
Очікується, що імпульс ELI ще й поділить матерію на речовину і антиречовину, відкриє виходи в інші виміри, можливо, навіть "засвітить" темну матерію і буквально покаже, як все-таки влаштовані атоми речовини, вважають науковці.
 
Вони також додають, що ELI виглядає навіть страшніше, ніж ВАК.
 
За планами науковці, прототипи ELI - дослідні лазери меншої потужності - будуть запущені в 2015 році в Чехії, Угорщини та в Румунії.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також