експерт щодо паводку в Західній Україні
„Повені відбувалися і мільйони років до нас, відбуватимуться й після нас, бо гірські системи формуються за рахунок води, - зазначив 14 серпня під час брифінгу в Ужгороді заступник голови Держкомітету лісового господарства Олексій Пристая. - Якщо ж говорити про механізм утримування вологи лісом, є декілька аспектів. Побутує думка, що смерека здатна утримувати тонну рідини. При випаданні дощу у кроні максимально може утримуватися 8 мм опадів”. За його словами, за кілька днів у Рахівському районі випало 280 мм опадів, на Прикарпатті - 316 мм, це більше від двомісячної норми опадів. `Тобто, це така кількість, яку неможливо утримати ніяким лісом чи ґрунтом`, - додав він.
Як зазначив начальник Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства Валерій Мурга, навіть коли б на всій території Закарпаття ліси становили 95%, вони все одно б не втримали ту кількість вологи, що випала 23-27 липня. „Однозначно, лісова система має вплив на ці процеси, але не є визначальним чинником і причиною стихійного лиха. Коли говорити про вирубку лісів, то на Закарпатті заготівля деревини в усіх лісах області та від всіх видів рубок нині сягає менше 1 млн кубометрів у рік, а приростає близько 3 млн кубометрів”, - наголосив Валерій Мурга.
„Вивчаючи європейський досвід, ми прийняли відповідну програму побудови лісових доріг. Торік було виділено 60 млн грн. На Закарпатті збудували 164 км лісових доріг. У цьому році виділено стільки ж. Ми підходимо до будівництва доріг за європейськими стандартами - запросили австрійських, словацьких спеціалістів, - розповів Олексій Пристая. - Будуть дороги - буде і туризм, і рекреація. Мусимо зробити із Закарпаття українську Швейцарію, і ми це зробимо”.
`До речі, під час паводку жодної новозбудованої лісової дороги не було зруйновано`, - зауважив Валерій Мурга. Проте стихія завдала чимало лиха. За словами начальника обласного управління, в краї зруйновано понад 100 км доріг у лісовому фонді, близько ста мостів, понад 10 км підпірних стінок. „Лісівники області за допомогою Держкомлісгоспу, обласної влади ліквідовують наслідки стихії. Вже відновлено проїзд на 57 км доріг, відновлено близько 15 мостів”, - розповів Валерій Мурга.
За його словами, паводок завдав значної шкоди лісовому господарству - лише Держлісфонду на суму близько 17 млн грн.