50 ковалів
У суботу-понеділок (27-29 червня) у закарпатському селі Лисичево зібралося 50 ковалів з усієї України, а а також Росії та Білорусії. Тут три дні тривало свято етномузики та ковальського мистецтва «Гамора-2008»,- повідомили ЗІКу.
Близько 200 років у селі працює єдина діюча водяна кузня в Європі «Гамора». Раз на рік «Гамора» перетворюється на місце паломництва десятків ковалів з України та сусідніх держав: майстри їдуть показати своє мистецтво, позмагатися між собою та пройнятися духом давніх попередників. Цього року майстри отримали від організаторів завдання - відтворити у металі звук. Минулорічні вироби майстрів ще дотепер прикрашають символічне дерево, встановлене перед кузнею. «Це дерево символізує відродження ковальського мистецтва на Україні, - пояснює один з організаторів фесту Василь Кузан. - У районі, до речі, є ще водяні млини у селі Приборжавському та Імстичово. Хочемо відродити такий і у Луково, де один чоловік робив водяне колесо за старою технологією без гвіздків Іванові Плющу».
За словами Василя Кузана, фестиваль «Гамора» не є комерційним заходом, натомість організатори планують позиціонувати його таким чином, щоб місцеві мешканці змогли заробляти кошти, надаючи послуги сільського «зеленого» туризму. Туристів у Лисичево особливо приваблює водяна кузня, яка отримала свою назву – Гамора – від прізвища свого першого власника – австрійський підприємець Гамор володів свого часу кількома мануфактурами на Закарпатті, серед яких також чавунний завод у селі Довге Іршавського району.
У «Гаморі» вже 28 років працює коваль Михайло Пилипчинець. Разом із помічником Іваном Мелешем виготовляють сільськогосподарський реманент. «Такі вироби завжди у нагоді, - каже коваль Михайло. Робимо 15 предметів, це - лопати, рогачки, сокирянки, гачки... Працюємо і взимку доки не стане мінус 10 градусів, тоді замерзає вода».
У вересні при кузні планують відкрити гурток, де б старі ковалі навчали школярів. А поки професія коваля на Закарпатті надзвичайно популярна; тільки в Ужгороді, за свідченнями одного з майстрів - 50 кузень.
Цьогорічні роботи з «Гамори», а їх близько тридцяти, організатори планують залучати на пересувні виставки, популяризувати ковальське мистецтво та водночас привертати увагу до історичних пам’яток.