Майже сенсаційно завершилася цьогорічна вступна кампанія в Україні. Власне, вона ще триває, бо чи не вперше за часи платного навчання бюджетні місця у вишах виявилися вільними.
Ще минулого тижня ВИШі мали видати накази про зарахування. Але і минулого тижня добирали на бюджет, до 25-го числа - братимуть на контракт. Таке у міністерства освіти попросили ректори. Бо до сотні навчальних закладів взагалі ніхто не прийшов.
Юлію Володимирівну не зарахували до жодного столичного ВИШу. Не допоміг і Володимир Литвин - її тато.
Юлія Володимирівна Литвин хотіла стати товарознавцем. Із рідних Черкас подалася до столичного торговельно-економічного університету: "Це була моя мрія, а вони позбавили шансу останнього", - жаліється дівчина.
Вони - це приймальна комісія. Абітурієнтка запевняє, що до останнього не могла дізнатися, чи рекомендована до вступу. Сайт не оновлювався, по телефону відповідав лише автовідповідач. І з ВИШу ніхто не подзвонив, що її беруть. "Люди з нижчими балами вчитимуться на бюджеті, а мене залишили на контракт", - розповідає Юлія.
У ВИШі запевняють, що ночей не досипали, а інформацію щодо рекомендованих до зарахування оновлювали щоденно і на сайті, і на стенді. Зарахували тих, хто вчасно приніс оригінал.
Цьогоріч у них рекорд - 22 тисячі заяв на 370 бюджетних місць. Таким похвалитися можуть не всі.
За даними Міністерства освіти до 91 навчального закладу не було подано жодної заяви від абітурієнтів.
Серед таких - Сумська філія академії статистики, обліку та аудиту. Біля входу зеленіє каштан, а на балконі проросла берізка. Від приймальної тут лишень оголошення. Директорка у відпустці, і телефоном переказала: у них не такий уже й нуль під час вступу. Хоч на денне відділення жодного охочого, проте на заочне є кандидатури, аж п'ять.
Нині укріплюють фундамент і готуються до нового навчального року без першого курсу.
Микола Фоменко, заступник директора департаменту вищої освіти Міносвіти розповідає: "У нас є певні проблеми з виконанням держзамовлення - це стосується природничих напрямків підготовки, технічних спеціальностей".
Задурно опановувати не захотіли комп'ютерні науки, системний аналіз, комп'ютерну інженерію та машинобудування.
У міністерстві освіти констатують, що чимало вільних бюджетних місць залишилось у коледжах та технікумах.