Туристичний клуб УжНУ презентував маршрут «Сонячні годинники Закарпаття»

10
0

Сонячний годинник — пристрій для вимірювання часу за зміною довжини тіні від гномону та її руху по циферблату.

Механізм роботи такого годинника є дуже простим — зміна довжини тіні гномона, центральної осі або колони сонячного годинника, вказуває на зміну часу доби. Вперше сонячний годинник був згаданий у Біблії, в 20-му розділі Другої Книги Царів.

Сонячні годинники різноманітних форм умовно можна розділити на:

• горизонтальні і вертикальні;
• ранкові та вечірні;
• конічні, кульові й циліндричні.

Нині, будівництво сонячних годинників, стало організацією своєрідної місцевої декоративної пам'ятки, часто садово-паркової, тому туристичний клуб УжНУ пропонує включити відвідини сонячних годинників Закарпаття як елемент освітнього та історико-культурного різновидів туризму на території нашого краю.

На території Закарпаття в кожному районі на римсько-католицьких та греко-католицьких храмових будівлях знаходилися сонячні годинники, і хоча більшість з них знищені майстрами що здійснювали ремонтні роботи в 1990-х та 2000-х роках, є надія що невдовзі буде відновлено кращі взірці гнономів. А ми пропонуємо здійснити невеликий екскурс по тим хронометрам які радують око та показують точний місцевий час:

Ужгородський район

На фасаді греко-католицького Кафедрального ХрестоВоздвиженського собору у внутрішньому дворику, в 2012 році було проведено відновлювальні роботи та встановлено - гномон.

Іршавський район

У 2012 році на центральній площі міста Іршава до храмового свята Петра і Павла було встановлено сонячний годинник у вигляді земної кулі.

Берегівський район

Храм Воздвиження Святого Хреста — парафіяльний католицький храм у центрі Берегова, збудований у ХІІІ ст. Справа на стіні, знаходиться сонячний годинник, котрий показує місцевий час.

Мукачівський район

У 1973 році в бруківці під градчастими воротами Середнього замку було розмуровано мармурову прямокутну плиту, яка тепер розташована посередині двору Верхнього замку. Від її центрального отвору у вісім сторін виходять промені сонячного годинника.

Mukachevo.net

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також