У Будапешті відкрилася виставка Ендре Гіді - одного з найкращих керамістів Закарпаття (ФОТО)

16
0

У галереї "Forras" в Будапешті відкрилася виставка відомого закарпатського митця, кераміста Ендре Гіді-старшого. Це перша цього року мистецька культурна імпреза з Карпатського регіону, започаткована угорським Національним інститутом стратегічних досліджень.

— Потяг до мистецтва я цілком можливо успадкував від свого батька, який під час чеської влади на Закарпатті малював вивіски і навіть працював протягом нетривалого часу з однією рекламною компанією. Саме він запропонував мені опанувати спеціальність живопису у тодішньому училищі прикладного мистецтва. Оскільки того року був лише набір на кераміку, то я пішов на цей курс.

У мене були хороші вчителі, тому мені дуже сподобалося працювати з глиною, і з тих пір я "застряг" у ній. Можливо, найбільше, вдячний Яношу Бендіку, нащадку старої угорської династії гончарів. Він не був митцем, але від нього я дізнався найбільше про кераміку.

Я вдячний своїм батькам, братам і сестрам, які заохочували і допомагали мені. В тому числі збудували власну маленьку майстерню, де я працюю до цього дня. Також пишаюся і тим, що двоє наших з дружиною дітей продовжують це ремесло.

Поруч із сім'єю, мій найбільший і великий помічник - це гончарний круг. Лише він і ви знаєте, що можна зробити з глиною, яка у ваших руках. Спочатку я робив прості вази, тарілки, а потім почав ліпити різні фігури, а потім рельєфи.

Дотримання традиції, на мою думку, так само важливе, як і здатність до оновлення. Хоча кераміка, що вийшла з моїх рук за останні півстоліття, відрізняється за формою і розвитком, але за своїм духом, я думаю, що вона однакова, - розповідає Ендре Гіді-старший.

Виставка відкрита до 13 лютого 2019 року.Довідка. Ендре Гіді - один з кращих керамістів Закарпаття. Заслужений майстер народної творчості України (2002). Член Національної спілки художників прикладного мистецтва (1991). Член Національної спілки художників України (1995). Один із засновників Товариства угорських художників образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса.

Народився 7 серпня 1944-го року в селі Велика Добронь Ужгородського району. Художню освіту здобув в Ужгородському училищі прикладного мистецтва, яке закінчив у 1965-му році. Вчився у таких майстрів як П. Балла, В. Свида, І. Коптєв, Е. Медвецька-Лутак, М. Медвецький. Творчість митця тісно пов’язана з угорськими народними традиціями.

Із 1971-го року учасник обласних та всеукраїнських художніх виставок. Персональні виставки в Ужгороді (1991, 2004), Кесезі, Шарошпотоку (1995). Переможець численних міжнародних виставок, постійний учасник фольклорних фестивалів. У 1994-му році нагороджений окремим призом «Трієнале» у місті Карцаг (Угорщина). В 1998-му році став володарем премії імені Данила Щербаківського.

У 2004-му році в Ужгороді вийшов каталог робіт до виставки митця на честь його 60-річчя.

Роботи Ендре Гіді зберігають у приватних збірках України, Угорщини, Словаччини, Німеччини, Англії, Нідерланди, Бельгії, Франції, США, Росії.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також