Водіям хочуть спростити життя. ДАІ запропонувало скасувати нотаріальну довіреність на право керування автомобілем, яка коштує 250-300 гривень і яку потрібно переоформляти кожні 3 роки.
Замість неї хочуть ввести заяву. У ньому господар авто повинен написати прізвища тих, кому він довіряє водіння своєї машини, і подати особисто в ДАІ. Процедура буде безкоштовною, крім того, заява не має «терміну давності». Прізвища тих, хто має право керування, внесуть до електронної бази ДАІ, власнику протягом доби відправлять поштою підтвердження: мовляв, такий-то врахований.
А тому хто сидить за кермом потрібні тільки права, техпаспорт і страховка «автоцивілки» на дане авто. Якщо інспектор вас зупинить, то повинен буде зв'язатися з постом ДАІ і перевірити, чи внесений цей водій в базу. Процедура з гендовіренності, яку часто оформляють при продажі авто, щоб не платити податки, залишиться колишньою. Нагадаємо, її оформлення коштує близько 800 грн.
У ДАІ стверджують: скасування обов'язкової для негосподаря авто довіреності на право керування ним відповідає європейським нормам. «Поки документ у стадії обговорення, тому можна внести до нього будь-які зміни», - запевнив нас керівник прес-служби департаменту ДАІ Ігор клопотів. А ось зміни-то якраз і потрібні, причому кардинальні, вважають експерти. У першу чергу, це може породити новий виток корупції - інспектор може зробити вигляд, що не може зв'язатися з постом для перевірки або заява не виявилося в базі, щоб запропонувати домовитися на місці.
ЮРИСТИ. Юрист Олексій Святогор стверджує, що в ДАІ хочуть поміняти «шило на мило», адже власникові машини все одно потрібно витрачати час на оформлення заяви, різниця лише в тому, що воа, на відміну від довіреності, безкоштовна. «Але думаю, що багато хто все одно буде возити з собою підтвердження з ДАІ, щоб захиститися від здирства». За словами юриста Вадима Володарського, ні довіреностей, ні заяв власника в Європі немає: «Презумпція невинності передбачає, що якщо машина не числиться в розшуку, то водій управляє нею законно. У нас навпаки - людина повинна доводити, що він не викрадач ». У МВС говорять, що відмовитися від контролю не можна - інакше неможливо оперативно виявити випадки викрадення.
ПРАВА. Кабмін вирішив ввести водійські посвідчення зі «терміном придатності». З березня (але не з 1-го, а коли постанова набере чинності, це приблизно через 10-12 робочих днів) їх будуть видавати терміном на 50 років, повідомив нам прес-секретар прем'єра Віталій Лук'яненко. Всі нинішні права дійсні, міняти їх не треба.
НОМЕРИ І ТАЛОНИ. Тим часом виникла днями проблема з наявністю в ДАІ автономерів і талонів техогляду вирішена: «В усі регіони вони відправлені, тимчасова нестача викликана техпрічінамі», - сказали нам у ДАІ.