З понеділка, 18 березня, у православних закарпатців розпочався Великий піст. Триватиме він до 5 травня — до Великодня.
Великий піст — це найдовший і найсуворіший період для християн, коли варто обмежуватися в їжі чи залежностях. Його ще називається Чотиридесятницею, адже він має 40 днів. Останній тиждень перед Великоднем називають Страсним, однак його виокремлюють від Великого посту і він є найсуворішим у році.
Великий Піст — це час покути, який готує до пережиття найголовнішого християнського свята Воскресіння Господнього. Цьогоріч Великий піст у православних вірян триватиме з 18 березня до 5 травня — саме цього дня у 2024 році В ПЦУ відзначають Великдень.
Як треба постити
Священники наголошують, що піст — це не просто період відмови від їжі або розваг, це також час для духовного зростання і покаяння перед Богом. Під час Великого посту важливо зосередитися на внутрішньому очищенні і відновленні духовного зв'язку. Піст також може стати часом для роздумів над своїм життям і духовними цінностями. Важливо присвятити час посиленій молитві і читанню Біблії, щоб зміцнити свій духовний зв'язок з Богом. Також важливо виявляти милосердя до інших, допомагаючи тим, хто в біді, виявляти щедрість та доброту. Піст також може бути часом для вироблення позитивних звичок і відмови від поганих звичок, що заважають духовному зростанню. Також важливо намагатися прощати та шукати прощення від інших, щоб очистити своє серце перед Богом.
Що можна їсти в час посту
Під час Великого посту забороняється вживати в їжу м'ясні продукти, рибу, яйця, молоко, а ще споживати продукти частіше одного разу на день, пити алкогольні напої, палити. Дозволяється рослинна їжа (фрукти, овочі, сухофрукти), соління і квашення, сухарі, чай, бублики, гриби, горіхи, чорний і сірий хліб, каші на воді, киселі. Необхідно на увесь цей час відмовитися від лихослів'я та тілесних втіх.
Щосуботи та неділях, а також в дні великих свят, які збігаються з Великим постом, дозволяється додати до раціону пісну олію, вино, а вживання їжі збільшується до двох разів на день.
В церкві дозволяють послаблення посту військовим, вагітним жінкам, хворим, дітям, літнім людям та тим, хто подорожує.
Слід зазначити, що перші чотири дні посту і вся Страсний тиждень вважаються найсуворішими. В Чистий понеділок (перший день посту) та Велику п'ятницю (остання перед Великоднем) заборонено вживати їжу. А ось в першу п'ятницю Великого посту дозволяється їсти тільки відварену пшеницю з цукром чи медом.
Існує і певний графік харчування, якого рекомендують дотримуватися за "монастирським уставом" у дні посту:
- понеділок, середа, п'ятниця — сухоїдіння (компоти, вода, овочі та фрукти);
- вівторок і четвер — гаряча їжа без олії;
- субота і неділя — гаряча їжа з олією.
"Справжній піст — не дієта задля схуднення. Піст не призначений для "покарання" нашого тіла, а для того, щоб здобути глибші стосунки з Богом. Преподобний Єфрем Сирійський говорить: "Ти постиш? Доведи це своїми ділами. Коли побачиш бідного, дай милостиню. Коли маєш ворога, примирися. Коли побачиш свого друга щасливим, не заздри". Що за користь, коли ми стримуємося від м’яса і риби, а "з’їдаємо" братів? Отже, мета посту — очищення і покаяння душі, заглиблення в себе і перебування там наодинці з Господом. Це час самоаналізу, уважного перегляду свого життя, період виправлення своїх недоліків. Піст — це нагода вийти на новий рівень стосунків з Богом. В цей час варто приділяти більше уваги і відвідуванню храму, молитві, допомозі ближнім", — наголошують священники.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!