У Виборзі (Росія) функціонує найбільший в Європі музей ретро-автомобілів. На площі 6 тисяч квадратних метрів зібрані понад 150 експонатів, які дивують химерними формами та декоративними елементами, запозиченими у авіації. Гордість колекції - американські автомобілі епохи «детройтського барокко» - величезні хромовані чудовиська, оснащені «хвостовими стабілізаторами» у формі плавців. Розробником цих авто був знаменитий льотчик-конструктор Харлі Ерл, який під час війни літав в одному полку з Антуан
Відкриття музею влітку минулого року було приурочене до 50-річчя з дня проведення Американської Національної виставки в СРСР, яка проходила в московських Сокольниках влітку 1959 року. Ця подія мала велике культурне значення в житті радянських людей, які звикли до громадського транспорту. Американські машини вражали свідомість космічними формами, фантастичним дизайном і розкішною обробкою. Кілька автомобілів залишилося в СРСР - американці продали їх заможним представникам радянської еліти: так, рожевий Buick Invicta придбав головний інженер ленінградського метрополітену, і машина довгі роки була однією з головних визначних пам'яток Ліговського проспекту.
У Виборзькій колекції представлені кілька автомобілів-учасників тієї легендарної виставки, серед яких - Ford Skyliner, Ford Thunderbird, Chevrolet Corvette.
Подарунок для генсека
Справжня перлина експозиції - улюблена машина Брежнєва Lincoln Continental 1973 року. Відомо, що вперше Брежнєв побачив цей автомобіль у президента США Ніксона. Машина настільки вразила генсека, що він не втримався і вигукнув: «А можна і мені такий?».
На прохання Ніксона американські бізнесмени придбали для Брежнєва такий самий автомобіль, який коштував на той момент 10 тис. доларів. Машина була вручена Брежнєву на наступній зустрічі лідерів двох країн. Ніксон згадував: «Я зробив йому офіційний подарунок - темно-блакитний Lincoln Continental індивідуальної збірки з чорної велюровою оббивкою салону».
У музеї можна побачити й інший, не менш улюблений автомобіль Брежнєва - ЗІЛ-115001. Цю машину дорогому Леоніду Іллічу подарували працівники заводу ім. І. А. Лихачова до святкування 50-річчя Жовтня. Президент клубу «Ретро-Юніон», головний хранитель колекції музею Сергій Свиридов розповів, що в автомобілі до цих пір зберігся запах тютюну, який курив Брежнєв. «Ми спеціально не проводимо хімчистку салону, щоб зберегти дух минулої епохи», - зазначив Свиридов.
Гагарін, де Голль, Елвіс ...
На виставці представлений Pontiac Tempest - один з останніх автомобілів, на якому їздив Юрій Гагарін. «Унікальність цього автомобіля в тому, що після загибелі космонавта один з його друзів демонтував прилади з одного з літаків, на яких літав Гагарін, і встановив їх в салон автомобіля», - розповів головний хранитель колекції.
Крім того, відвідувачі виставки можуть побачити одину з найбільш знаменитих машин XX століття - Citroen DS, яку називають «Богинею» (французькою DS вимовляється як dees, що співзвучне зі словом Deesse - богиня). Дизайн автомобіля створений італійським скульптором і дизайнером Фламініо Бертоні. Модель вражає навіть найвибагливіших шанувальників автомобілів своїми футуристичними формами кузова. А величезна кількість технічних інновацій і саморегулююча гідропневматичне підвіска сприймалися в той час як щось із сфери фантастики. «Богиня» врятувала життя Шарля де Голлю під час замаху терористів в 1962 році: незважаючи на 12 куль, що потрапили в машину, і прострелені колеса, DS зумів зберегти рівновагу втекти від обстрілу.
Інтерес у відвідувачів викликають автомобілі, на яких їздили Елвіс Преслі та Мерилін Монро. Машина Елвіса, яскраво-рожевий Cadillac Eldorado 1959 року, нагадує величезний вертикальний плавник - це апофеоз вертикального стилю барокко. Всі технічні новації, які були можливі в той час, втілилися в цій машині, маса якої досягає двох тонн, а довжина - майже 3 метри. В автомобілі є кондиціонер, склопідйомники забезпечені електроприводом. Саме в 1959 році при головного конструктора Харлі Ерле хвостові стабілізатори досягли найбільшої виразності і найбільшого розміру, а з 1960 року вже стали зникати.
СРСР: інвалідна мотоколяска як народний автомобіль
Музей у Виборзі може також похвалитися наявністю першої в Росії мотоколяски марки «СМЗ С-ЗА». Спочатку мотоколяска являла собою своєрідне моторизоване крісло для інвалідів. Проте на тлі дефіциту автомобілів радянські громадяни стали висувати по відношенню до мотоколяски такі ж вимоги, як і до автомобіля. І, дійсно, «начинка» цієї коляски дозволяє з повною впевненістю назвати її повноцінною машиною. Силовим агрегатом для моделі «С-ЗА» став мотоциклетний двотактний двигун «Іж-49» в блоці з чотириступінчастою коробкою передач. На двигуні були змонтовані вентилятор і кожух охолодження циліндра, електричний стартер.
Є в музеї і «Запорожець» 1968 року випуску. Об'єм двигуна цього вже унікального автомобіля - 0,7 літрів. Як розповіли організатори виставки, родоначальником майбутніх «Запорожців» є розробка МЗМА «Москвич-444», проектування якого почалося в 1956 році. До 1959 року зовнішній вигляд машини прийняв знайомі обриси, а сам автомобіль став іменуватися «ЗАЗ-965». Характерними особливостями «ЗАЗ-965» стали навішені на задні петлі двері, що відкриваються проти ходу руху автомобіля. На капоті, над номерним знаком було додаткове прямокутне загратоване отвір для виводу повітря,що охолоджувало двигун.
Трансформер з 1959
З технічної точки зору особливий інтерес представляє автомобіль Ford Fairlane Skyliner Retractable 1959 року випуску. Дах машини можна було укладати в багажник в режимі автоматичного обслуговування. Сім електродвигунів, вісімнадцять реле, тринадцять перемикачів і 183 м кабелю проводили цю операцію за 40 секунд
Крім цього, в музеї широко представлені довоєнні машини, лінійка з десяти автомобілів Mercedes Benz, Alfa Romeo, автомобілі Фердинанда Порше, WV, різноманітні Трайк (мотоцикли з двоколісної задній візком), мотоцикли Harley Davidson і Triumph, саморобки та кастоми, пікапи, спорткари, знамениті «мускулкари» - Ford Mustang і Chevrolet Corvette.
Організатори виставки і колекціонери, які передали свої автомобілі на загальний огляд, з гордістю говорять про те, що музей у Виборзі є найбільшим у Європі.
«Інтерес до таких автомобілів з кожним днем зростає. Безликий сучасний автопром вимагає, щоб дизайн і форми машин відповідали внутрішнім характеристикам, потужності двигуна, - зазначив президент клубу «Ретро-Юніон» Сергій Свиридов. - Представлені на нашій виставці автомобілі дозволяють у прямому розумінні доторкнутися до американської мрії »