У словацькому Кошице вирішили будувати для ромів інідивідувальне житло, а багатоповерхівки зруйнують (ФОТО)

132
12

У словацьких Кошице вирішили перепланувати район "Лунік IX", де мешкає переважно ромське населення. З багатоповерхівок жителів району вирішили переселити у індивідувальне житло.

План, який передбачав заселення словацьких ромів у багатоповерхові будинки, зазнав невдачі. В районі Лунік, на околицях міста Кошице, у таборі мешкало близько 2000 ромів - це найбільше ромське поселення у Словаччині.  У 1995 році міська управа вирішила збудувати для них комплекс, оснащений всім необхідним. Однак згодом від оснащення комфортних квартир не залишилося нічого. Наразі район відрізаний від газу, електрики і води - через велику заборгованість: мешканці не платять за оренду та комунальні послуги вже багато років.

Наразі у міській раді Кошице вирішили перепланувати цей район. Багатоповерхівки планують зруйнувати, а мешканців переселити у індивідувальне житло сімейного типу. Вже оголошено конкурс на оптимальне архітектурне рішення, аби збудувати недорогі та успішні проекти. Партнером виступила некомерційна організація ETP.

Місцева жителька 67-річна Алжбета Мроцова згадує яким Лунік був на початку: "Нині тут все змінилося. А було дуже гарно. Ми мали центральне опалення, електрику, гарячу воду, працював ліфт". Жінка згадує про роботу культурних центрів, де проектувалися фільми, влаштовували весілля і хрестини. Загалом у Луніку було збудовано 612 квартири для 2100 людей у 16 багатоквартирних будинках.

Як згадує колишній голова мерії Йожеф Яновський, міська рада ще у 1981 році прийняла рішення ліквідувати надзвичайно небезпечні і шкідливі для здоров'я халупи у ромському поселенні у Кошице. Планувалося створити окремий район, куди вирішили переселити все ромське населення міста. А ще створити тут всі необхідні умови для комфортного життя, а також для підвищення освіти та перевиховання населення. В тому числі бібліотеку, медичний та культурний центр тощо. У той час здавалося, що все це робиться правильно, хоча і виглядало експериментально.

Однак наразі Лунік є районом, який оминають навіть автобусні рейси, адже водії не бажають тут зупинятися через агресивну поведінку деяких пасажирів. У будинках не залишилося нічого для комфортного життя.

Нині міська рада Кошице разом з некомерційною організацією планує допомогти ромам збудувати індивідувальні сімейні будиночки. А старі багатоповерхівки будуть з часом зруйновані. Перші міні-котеджі для ромських родин мають з'явитися вже навесні 2018 року.

Подібна проблема існує й на Закарпатті. Зокрема в Ужгороді, де в районі Радванка розташований найбільший в області ромський табір.

Представник ромської громади Мирослав Горват неодноразово наголошував про існування проблеми та про необхідність її вирішення. Він також вважає, що ромів слід забезпечити землею для індивідувального будівництва.

- Кожного року ромів стає все більше і більше. Сім’ї стають великими. Їм потрібно десь будуватися. Кажуть, землі нема, бо все роздали. Я згоден, але є Ужгородський район, є околиці Ужгорода. Отож потрібно наразі шукати спільну мову з районом чи областю, щоб забезпечити цих людей землею. Бо якщо ми не почнемо вирішувати цю проблему вже сьогодні, у найближчі 5-10 років Ужгород чекає велика проблема. Роми натільки густо проживати у своїх  районах, що стан обласного центру може значно  погіршитися.

Якщо ж говорити про квартири, то досвід одного двоповерхового будинку на Радванці, що по вулиці Ужанській,  показує, що ромам там жити незручно. У них є проблеми з каналізацією, з водою, з ЖРЕРом. Тобто квартири для ромської громади створюють  нові проблеми. Отож треба розробити, сівши за круглий стіл з владою, спільний проект, який задовольнить всі сторони. Бо якщо ми будуватимемо багатоповерхівки, як це зробили у Кошице (Словаччина), то це призведе  до того ж руйнування будинку. А роми не мають виставлятися на посміховисько.

Коментарі

V
vvv

Самий вірний варіант - всіх зібрати в резервацію, огородити колючою проволкою, і питання буде вирішено. Ніякий інший варіант проблеми не вирішить.

*
*****

Охр*ніти можна - нормальні люди повинні все життя вчитися, працювати, економити, щоб щось мати та дітей годувати, а циганам задарма подавай?! Цікаво, а пересічним словакам це подобається?...

3
369

Адольф гуманний)) Стерилізувати сразу усіх і дітей і безплодних, виділити їм нато місяць, хто не успіє к стенке і розстрілювати із зенітки!

В
Вася

Повністю підтримую Адольфа. Цей шрот давно вже треба всіх каструвати, щоб не плодилися, як таргани.

S
sysadmin

у неділю на базарі пуд мостом (біля Прібора) циган продавав компутер (cтарий десктоп). Казав що виїжає в Кошіце. Пронюхали уже...... кедь мають компи, то читають комменти, скоро будуть циганські програмісти, однако........

1
12

Най і нашу циганську пошисть заберуть до себе. Ми за ними жаліти не будемо. А замість табора Барву построіти

П
Перехожий

В індівідуальних будинках, звичайно, у них не буде проблем з водою, каналізацією, електрикою. За все вони будуть платити? І в районі буде чисто і охайно? Котеджі їм треба!!! Щоб за 2 місяці перетворити їх в халупи. Квартири не підходять.

А
Айно

Редакцію сайту часто звинувачують в тому, що вона пише лем про Мадярщину. Бог видить, ож пишуть і про Словаччину.

HV
Heti Valasz

Якщо Орбан зуміє зачистити 5 колону від піндосів, Угорщина розвиватиметься стабільно і успішно.

Д
Дігув

Цигани не читають ваші коментарі

Р
Русин

До Адольф Г. Ми з тобов майже єднако мислеме, бо Се і я хотів повісти лем ти ня опередив)))

АГ
Адольф Г.

Цих"ПАРАЗИТІВ"суспільства, вивести на"уй, на історичну родіну-на Індостан. Ніякої користі вони не приносять і не будуть приносити.Ні вчитися, добувати освіту -вони не здатні.Працювати і платити податки-тим паче вони не будуть,а землю їм подавай.Взагалі пропоную прийняти закон,що циганам більше однієї дитини заборонено мати,хоче більше- нехай платить "немалий" податок.Немає грошей-тоді стерилізація.А то панькаються з ними.....

Читайте також