Вулиці постраждалих сіл нагадують кадри з якогось фільму про екологічну катастрофу: будинки, дороги, городи, теплиці, двори - все залито водою і брудом. Що-небудь сушити чи відмивати вже ніхто й не пробує - марна трата часу.
- Влітку хоч стіни хати підсихали, а так все одно дощ чи не цілодобово йде і такий холод, - нарікає пан Михайло, житель села Сільце Іршавського району. - Добре, що вода вже не так швидко піднімається, як було з середи на четвер.
Легковиком проїхати важко - кругом вода. Міліцейські пости зупиняють транспорт і радять водіям повертатися від гріха подалі.
Побоювання правоохоронців небезпідставні: у четвер в Тячівському районі водій вантажівки, який перевозив у балонах газ, не впорався з керуванням і зірвався з обриву в річку п'ятиметрового Тересва. Рятувальники знайшли машину тільки на наступний день, а от доля водія до цих пір невідома.
Найбільше від повені постраждали Свалявський, Виноградівський, Воловецький, Міжгірський, Хустський, Тячівський, Іршавський, Рахівський та Мукачівський райони. У селі Вільхівци на Тячівщині загрози через прорив дамби евакуювали більше сотні людей. Їм довелося на час перебратися до родичів, а тим, кому немає де перебути, запропонували пожити в місцевій школі. Саму дамбу еменесники зміцнювали мішками з піском і деревами, а місцеві хлопчаки цілодобово чергують біля берегів річки. Кажуть, що вода прибуває вже не так інтенсивно.
Лікар йшов до породіллі пішки через гори
- Піду Куди я? У мене всі родичі тут живуть, та й господарство на кого покину, - схлипує 75-річна пані Марія. - Двір вже повністю затоплений, фундамент хати теж у воді, але що поробиш. Сусідка до сестри в район поїхала, але у неї немає корови. А я не можу все кинути.
А ось 30-річну Інгу Фабрицій з села Лопухово евакуювати взагалі не ризикнули. Вона повинна була народити ще в неділю, тільки зібралася в лікарню, паводок а тут. Щоб не ризикувати, еменесники викликали Інге лікаря додому. Медику довелося кілька годин добиратися в Лопухово пішки через гори.
- Зараз з Інгою знаходяться і акушер, і лікар, але щось вона народжувати передумала, - жартує голова Тячівського райради Михайло Шелевер. - Однак відчуває себе чудово.
За словами заступника начальника ГУ МНС в Закарпатській області Федора Філіпа, найгірші побоювання, на щастя, не підтвердилися:
- Вже у п'ятницю вранці ми дозволили людям повертатися в свої будинки, оскільки рівень води в Ріці почав знижуватися. З Вільхівцев евакуювали 150 осіб, а раніше припускали, що доведеться вивезти більше тисячі.
Однак через паводок у Закарпатті, за даними місцевого управління освіти, до цих пір не працюють 33 школи, дев'ять дитсадків, три вузи і два профтехучилища.
- Ми живемо в п'ятиповерхівці, - говорить Олена Михайлівна із села Кобилецька Поляна Рахівського району. - Тому постраждали несильно, хоча поруч з будинком прорвало дамбу і утворилася яма. Але ось до школи діти сьогодні не пішли - світла немає. Та й води в нас немає вже декілька днів. Доводиться відрами тягати з колонки. Слава богу, хоч продукти в магазині поки завозять.
Але розслаблятися ще рано, стверджують синоптики. Найближчим часом на Закарпатті вночі обіцяють заморозки до семи градусів морозу, а потім знову підуть дощі.