Гучні імена українських можновладців часто стають "ширмою" для аферистів та здирників. При цьому власники гучних імен часто самі не підозрюють про шахрайство під їхнім прикриттям, пише "Фокус".
Так, захищаючись іменами міністрів, народних депутатів та високопосадовців, самозванці заробляють сотні тисяч доларів на уявному лобіюванні та перемогах на тендерах держзакупівель. Люди, близькі до відомих політиків, за безцінь скуповують квартири і отримують матеріальні ресурси за рахунок держави. Помічники та підлеглі, прикриваючись статусом керівників, заробляють на відкатах й хабарях, а бізнесмени - вирішують комерційні спори.
Багато клопоту народним депутатам доставляють їхні помічники, яких за законом може бути до 31 людини. За словами Михайла Корнієнка, який працював першим заступником глави МВС у 2003-2005 роках, в середньому одна людина в команді кожного парламентарія - аферист.
У цьому вдалося переконатися Тарасу Чорноволу, якому довелося анулювати посвідчення одного з помічників. Той отримав "корочку" з липовим підписом депутата і, прикриваючись документом, крутився навколо основних інфраструктурних проектів Львівської області.
Утім, останнім часом такі випадки все більш рідкісні, оскільки "ксива" помічника перестала бути схожою на депутатське посвідчення. Корнієнко вважає, що її "непрезентабельний" вигляд вже не справляє того магічного враження, на яке розраховують помічники-аферисти.
Деякі обирають й більш витончені способи шахрайства. Так, у 2008 році 42-річна аферистка імітувала голос заступника мера Києва Ірени Кільчицької і вимагала у бізнесменів гроші по телефону - нібито на лікування дітей. Шахрайці вдалося зібрати близько 1 млн грн, перш ніж її заарештували.
Крім Кільчицької, жертвами шахраїв у різний час ставали губернатор Волинської області Борис Климчук, губернатор Одеської області Едуард Матвійчук, народний депутат Ігор Зарубінський, народний депутат Володимир Бондаренко та багато інших.
Як повідомлялося раніше, в 2011 році в Києві шахрай зібрав $ 100 тис., видаючи себе за депутата.