Український чи білоруський? Який газоблок обрати?

24
0

Будівельний сезон у розпалі, а ви досі не знаєте, з чого будуватись? Цього літа, як і торік, українці обирають для приватного будівництва газобетон. Адже він надійний, міцний та енергоефективний. Сьогодні можна купити близько десятка різних марок українських та білоруських газоблоків. Чи є між ними різниця і на що звернути увагу під час вибору? Якщо ви ніколи не працювали з цим матеріалом, обов’язково прислухайтесь до наших порад.

1. Технологія виробництва

Українські та білоруські виробники використовують різні технології актоклавного твердіння газобетону. Зокрема, національні заводи випускають газобетон на сучасному закордонному обладнанні за так званою «ливарною» технологією, яка застосовується у Європі. Вона сприяє кращій макроструктурі газобетону. У результаті готовий продукт має ідеальну пористу будову. Усі порожнини мають круглу форму і рівномірно розподілені по всьому об’єму, що має велике значення для теплоізоляційних і морозостійких властивостей матеріалу.
Білоруські підприємства також працюють на закордонному обладнанні, але застосовують ще радянську «ударну» технологію. За словами експертів, це дозволяє заощаджувати сировину та збільшувати продуктивність праці, однак шкодить якості продукції.

2. Сировина

Сировина газоблоків – це те, що визначає їхню міцність і довговічність. Газобетон виробляють із піску, вапна, алюмінієвої пасти, води і цементу. Такий склад ви знайдете в описі і білоруських, і українських блоків. Однак серед компонентів останніх є ще один важливий елемент – гіпс. Дослідження показали, що саме він підсилює морозостійкість та  міцність газобетону.

Наприклад, 7% частка гіпсу в українському газобетоні підвищує його межу міцності під час стиснення до 3,5–4,0 МПа (білоруський газоблок – 2,4 МПа), а межу міцності на вигин до 0,96–1,01 МПа (білоруський  газоблок 0,8–0,83 МПа).

3. Фізичні властивості

Візуально українські та білоруські блоки майже не відрізняються, однак зовнішня схожість не означає однакову якість. Під час вибору газоблоків потрібно уважно прочитати їхні фізичні характеристики. Для кожного класу виробник зазначає густину, міцність, теплопровідність і морозостійкість блоків. Наприклад, D300 позначає густину 300 кг/м3, C2,5 – міцність у 2,5 МПа, F100 – 100 циклів морозостійкості.

Білоруси переважно виготовляють продукцію із густиною 500 кг/м3 і 600 кг/м3. А українські заводи в основному випускають газоблоки густиною 300 кг/м3 і 400 кг/м3 і класом міцності С2 або С2,5. Тобто українська продукція має меншу густину, а отже, і вагу, при більшій міцності. З таких блоків ви можете будувати тонші несучі стіни, які будуть тепліші на 67% за товстіші із білоруських блоків.

4. Теплоізоляційність

Теплоізоляційність – це здатність газобетону зберігати температуру у приміщенні, і вона прямо залежить від його густини. Що менша щільність блоків, то краще вони зберігатимуть тепло. Таким чином, якщо ви купуєте українські газоблоки класів D300 чи D400, то вони значно тепліші, ніж білоруські D500 чи D600. Більше того, навіть у межах одного класу є відмінності, оскільки він допускає певну похибку у фізичних параметрах. Аналіз готових виробів показав, що білоруська продукція сягає верхньої межі похибки, а українська – нижньої. Тобто, маючи один клас із білоруськими, українські блоки будуть менше густими і, відповідно, теплішими.

5. Морозостійкість

Морозостійкість газобетону визначається його міцністю під час стискання і теплопровідністю. А вони, у свою чергу, залежать від рівномірності розподілення пор у матеріалі. Як уже зазначалося, завдяки гіпсовим вкрапленням українські газоблоки мають одноріднішу структуру і кращі показники морозостійкості. Національна продукція має показник морозостійкості у 4 рази вищий, ніж закордонна: український блок – F100, білоруський – F25.

За словами будівельників, висока теплопровідність газобетону, а отже, мала опірність різким змінам температур, робить газоблоки крихкими. Як наслідок, руйнується будівля, зведена з таких блоків. Тож, будуючи стіни із газоблоків класу F25, потрібно обов’язково утеплювати зовнішні стіни. А це – додаткові витрати грошей, будматеріалів і людських ресурсів.

6. Ціна

За підрахунками будівельників, вартість газоблоків складає близько 7-8% загальних витрат на будівництво. Втім, саме від них залежить надійність і міцність конструкції, тому фахівці не радять економити на основному будматеріалі.

Якщо порівнювати популярні в Україні пропозиції, то ціна на газоблоки однакового класу українського виробника стартує від 1430 грн/м3, а білоруського – від 1320 грн/м3.

7. Транспортування

Технологія виготовлення автоклавних газоблоків передбачає швидке і зручне транспортування виробів від виробника до будівельних майданчиків. Готові блоки одразу з печі пакують у міцну плівку і складають на піддони. Щоб мінімізувати ризики пошкоджень і спростити розвантаження на будмайданчеках, у межах 100-150 км зони від заводу газоблоки доставляють крани-маніпулятори. На більші відстані будматеріал перевозять вантажівками.

Таким чином, краще замовляти газоблоки від найближчого – українського – виробника.  Винятками є прикордонні з Білоруссю області, де відстань до закордонного заводу може бути меншою, ніж до вітчизняного. Втім, питання якості білоруських блоків це не знімає. Аналіз однакових марок українського та білоруського газоблоків показує, що закордонна продукція програє за фізичними параметрами українським аналогам.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також