Український "Нафтогаз" не купуватиме природній газ у "Газпрому" аж до кінця року

17
0

Київ виконав обіцянку припинити державні закупівлі російського газу, якщо "Газпром" не піде на реструктуризацію боргу України за серпень.

Україна з 8 листопада перестала відбирати російський газ - це випливає з даних російського держпідприємства "Центральне диспетчерське управління ПЕК".

Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на дані джерела.

Минулого тижня віце-прем'єр Юрій Бойко попереджав, що "Нафтогаз" має намір звести до мінімуму закупівлю газу у "Газпрому" у відповідь на "формальний підхід" російської монополії до проблеми боргів Києва за постачання палива. При цьому Україна продовжує імпортувати газ з Польщі та Угорщини.

Як пише видання, в жовтні, за даними ЦДУ ПЕК, в Україну надійшло 3,2 млрд кубометрів газу з Росії. "Нафтогаз" і "Газпром" не коментують ситуацію, але в обох компаніях неофіційно підтвердили призупинення поставок.

На цьому тлі акції "Газпрому" очолили падіння на російському фондовому ринку, подешевшавши до закриття торгів на Московській біржі на 1,9% при зниженні індексу ММВБ на 0,4%.

"Україна не потребує додаткових обсягів палива. Зараз стоїть досить тепла погода, і накопиченого в підземних сховищах (ПСГ) газу достатньо для роботи комунального комплексу", - розповіло джерело в "Укртрансгазі".

За його словами, у "Нафтогаза " немає грошей, і компанія не хоче заводити нових боргів. Вона вже повинна "Газпрому" близько 800 млн доларів за постачання газу в серпні і поки погашає борг темпами, порівнянними з нарахуванням відсотків за прострочення (6% річних).

Крім того, за словами представника "Газпрому" Сергія Купріянова, "Нафтогаз" повинен 1,35 млрд доларів за постачання газу в жовтні.

Джерело в "Укртрансгазі" запевняє, що "Нафтогаз" цього року взагалі більше не планує закуповувати російський газ, рішення може бути переглянуте тільки в разі сильних холодів - "технічно це не складає проблем", пояснює співрозмовник.

Але в "Нафтогазі" розраховують, що купувати газ продовжить компанія Ostchem давнього партнера "Газпрому" українського бізнесмена Дмитра Фірташа, якій потрібно закачати в ПСГ ще близько 2 млрд кубометрів.

Протягом жовтня Ostchem закачала близько 4 млрд кубометрів, тоді як "Нафтогаз", навпаки, підняв 2,1 млрд кубометрів, і на кінець місяця в ПСГ України було 19,3 млрд кубометрів. У Ostchem закупівлі російського газу не коментують.

На думку Валерія Нестерова з Sberbank Investment Research, ситуація є потенційно ризикованою для "Газпрому": якщо "Нафтогаз" спустошить ПСГ, а потім попит в Україні та Європі різко зросте через холоди, може виникнути проблема із задоволенням заявок європейських споживачів.

Але газової війни експерт не чекає, підкреслюючи, що і Європа, і "Газпром" вкрай зацікавлені в стабільних поставках газу.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також