Українці дивитимуться цифрове телебачення уже в цьому році?

15
1

Українські національні телеканали вже цього року мають намір розпочати мовлення у цифровому форматі. При цьому вони впевнені - освоєння нової технології загрожує їм суттєвими збитками.

Українські національні телеканали планують вже цього року запустити мовлення в цифровому форматі. Про це повідомили представники відразу декількох найбільших телевізійних груп. Зокрема отримати ліцензію на ефірне цифрове мовлення вже найближчим часом планує група компаній «1 +1». При цьому керівник департаменту розвитку групи компаній Олег Черниш відзначає, що заробити в цифровому форматі канал зможе після отримання відповідної ліцензії, а також після того, як компанія «Зеонбуд» (провайдер цифрового телебачення) розгорне свої мережі мовлення. Зробити це провайдер планує вже у вересні 2011 року.

Більш обережний у своїх тимчасових прогнозах щодо запуску мовлення каналу в «цифрі» президент НТКУ Єгор Бенкендорф. «Звичайно, ми розглядаємо можливість запуску мовлення в цифровому форматі - до цього йде весь світ. Питання у фінансуванні такого масштабного проекту. Це десятки мільйонів гривень. А крайній термін переходу на мовлення у «цифрі» визначений не нами, а урядом. Значить, до 2015 року такий перехід повинен бути здійснений », - стверджує він.

Ціна питання

Чи зможуть телеканали розпочати мовлення у «цифрі» вже в 2011 році, залежить від ряду об'єктивних факторів. По-перше, поки що неясно, які телеканали отримають ліцензії. Національна рада з питань телебачення і радіомовлення вже оголосив конкурс на мовлення в цифрі для ТРК. Це стало можливим після того, як минулого тижня Кабмін затвердив методику розрахунку вартості як ліцензій на цифрове телебачення, так і інших послуг телерадіомовників.

Через зволікання з прийняттям цієї методики, яку Нацрада розраховував затвердити ще в минулому році, телеканали відкладали прийняття рішення щодо запуску мовлення в цифровому форматі. «Остаточне рішення ми зможемо прийняти тільки після того, як уряд затвердить методику нарахування ліцензійного збору і буде оголошений конкурс на частоти в чотирьох цифрових мережах», - пояснює директор з розвитку ТРК «Україна» Андрій Мальчевський.

Згоден з колегами і генеральний продюсер телеканалу «М1» (входить до групи StarLightMedia) Валентин Коваль. За його словами, рішення каналу про мовлення у «цифрі» буде прийнято в ході переговорів з провайдером «Зеонбуд» про фінансових та інших умовах поширення сигналу. Початися ж ці переговори можуть лише після оголошення Нацрадою конкурсу на ліцензії для мовників.

Другим принциповим моментом для телерадіомовників залишається вартість трансляції сигналу. В кінці минулого року Нацрада видала провайдера цифрового ТБ «Зеонбуд» ліцензію на будівництво чотирьох цифрових мереж, яке обійдеться компанії приблизно в $ 150 млн. У «Зеонбуде» розраховують, що вже в червні цього року вони отримають від постачальників передавачі для ретрансляції цифрового ТБ-сигналу , що дозволить їм запустити мережі вже до кінця вересня.

У компанії заявляють, що за поширення сигналу по країні телеканали, що ведуть мовлення у «цифрі», будуть платити «Зеонбуду» у 2011 році за $ 700 тис., а в 2012-му - по $ 2,5 млн. за рік. При цьому у каналів буде можливість працювати паралельно в аналоговому і цифровому форматах протягом перехідного періоду, який встановить Нацрада. А вже починаючи з 2013 року канали повністю перейдуть на «цифру».

Телеканали наразі неохоче коментують озвучену «Зеонбудом» цінову політику, посилаючись на те, що тарифи ще не затверджені компанією. Втім, керівництво каналів дає зрозуміти, що вважає їх завищеними. «Розцінки, оголошені« Зеонбудом », поки не до кінця зрозумілі. Для каналу «М1» заявлені розцінки істотно змінять структуру витрат. Якщо додати, що в період мовлення в «аналогу» та «цифрі» потрібно буде оплачувати обидва формати, то картина складається критична », - констатує генеральний продюсер каналу «М1» Валентин Коваль.

Схожої думки дотримується і Єгор Бенкендорф: «Складність для нас у тому, що паралельне мовлення в« аналогу »та« цифрі »не передбачено в бюджеті НТКУ. Але я вірю, що державний телеканал не залишиться без уваги держави і для переходу на «цифру» буде виділено необхідне фінансування ».

Декодери для телеглядачів

Керівництво основних телеканалів також стверджує, що третій основне питання, від відповіді на яке залежить успішність запуску цифрового ТБ, це забезпечення населення декодерами для прийому цифрового сигналу. За словами Єгора Бенкендорфа, створення мереж без забезпечення можливості їх прийому, це незакінчений проект. «Зеонбуд» планує, що мережа провайдера покриє 10 млн. домогосподарств. У компанії розраховують, що до кінця 2012 року 7 млн. з них будуть користуватися послугою. Втім, домогтися виконання цього плану компанія зможе тільки в тому випадку, якщо її власникам вдасться на законодавчому рівні домогтися виділення бюджетних коштів на субсидування цифрових декодерів.

Заступник директора «Зеонбуда» Андрій Шумілов стверджує, що в план держбюджету на 2012 рік буде закладено близько $ 70 млн. на закупівлю пристроїв для соціально незахищених верств населення. Таких людей, за даними компанії, близько 1,5 млн.

Що стосується пересічних телеглядачів - як розраховують в компанії, вони самостійно куплять декодери. Субсидіювати покупку абонентських пристроїв за рахунок власних коштів компанія не планує. Згідно з її даними, середня ціна декодера сьогодні становить близько 350 грн. Однак при такій високій вартості очікувати, що телеглядачі кинуться купувати пристрої, не доводиться.

Валентин Коваль резюмує, що кожна медіагрупа і кожен «вільно плаваючий» канал будуть приймати рішення щодо переходу на «цифру» самостійно. «Навряд чи тут буде спільне індустріальне рішення. Зрозуміло, що поки не сформується нова «цифрова» аудиторія, каналам переходити на мовлення у «цифрі» невигідно. З іншого боку, поки не почнеться цифрове мовлення з привабливим контентом і якістю, цифрова аудиторія не почне формуватися. Це - замкнене коло, і вирватися з нього, особливо на тлі невпевненого виходу з кризи, буде нелегко », - пояснює Коваль.

ДОВІДКА

«Зеонбуд» є ексклюзивним провайдером цифрового телебачення в Україні. Відповідну ліцензію терміном на 10 років компанія отримала в минулому році. Провайдер планує інвестувати в розвиток «цифри» 1 млрд. грн.
У минулому році «Зеонбуд» належав офшорної компанії Omni International Ventures Ltd, яку контролює «СКМ» Рината Ахметова. Однак у жовтні власник компанії помінявся. Ним стала невідома кіпрська офшорна компанія Planbridge Limited.

Коментарі

Q
Qua-qua

Люди! Купляйте параболічну антенну, тюнер і позирайте цифрове телебачення! Не чекайте од моря погоди, они іще 2 роки тому обіцяли Цифру, так буде і тепер......

Читайте також