Свою думку з цього приводу висловив голова ОДА Олег Гаваші
Великим ризиком назвав Президент України Віктор Ющенко відмову уряду узгодити з Національним банком сценарії макроекономічного розвитку країни. Саме ця неузгодженість, на думку Віктора Ющенка, ставить під сумнів реальність запропонованих змін до Державного бюджету. За неспроможність двох державних інститутів дійти згоди громадяни України можуть заплатити надто високу ціну, вважає Президент. Уряд при внесенні змін до держбюджету замість спрямування додаткових доходів на зміцнення економічної стабільності та розвиток держави пропонує використати їх в основному на політику “проїдання”. Свою думку з цього приводу висловив і голова Закарпатської облдержадміністрації Олег Гаваші.
– На календарі – середина літа, однак досі не внесені зміни до держбюджету на 2008 рік. До того ж, у проекті змін до держбюджету не враховано чимало пропозицій регіонів, – каже Олег Гаваші. – Уряд повністю проігнорував пропозиції області щодо фінансування низки важливих програм. Так, у проекті змін не збільшено видатки на державну програму протипаводкового захисту в басейні р. Тиса. Загалом цьогоріч уряд виділив на виконання програми лише 40 відсотків від необхідної суми. Майже 6 мільйонів гривень недоотримає область для реалізації програми протизсувних заходів. Ще 21,5 мільйона, які мали витратити в області на відселення громадян із зсувонебезпечних регіонів, Закарпаття теж не отримає. Жодної додаткової гривні не додасть Кабінет Міністрів і на заходи з ліквідації наслідків затоплення шахт на Солотвинському солеруднику. Додатковий фінансовий ресурс у сумі 6,2 млн. гривень не виділено Закарпатській області на виконання програми “Питна вода”. Не планує уряд вкладати кошти і у реконструкцію Мукачівського аеропорту. Не менш важливу пропозицію облдержадміністрації – виділити 22 млн. гривень на будівництво підвідних газопроводів і газифікацію населених пунктів – уряд теж проігнорував. Як і прохання передбачати 8 мільйонів гривень на реставрацію Ратуші та замку в Ужгороді. Лише наполовину уряд профінансує збільшення оплати праці працівників бюджетних установ області – з 1 вересня цього року запроваджується третій етап Єдиної тарифної сітки. Неможливо буде повною мірою втілити в життя і програму “Доступне житло”, адже у проекті змін закладено лише 40% від необхідної суми.
Недосконалі зміни, якими знову ж таки передбачено збільшення соціальних видатків і які не передбачають фінансування потреб економіки, можуть перетворити цьогорічний бюджет на бюджет “проїдання”, – вважає Олег Гаваші. – Уряд не врахував ключові пропозиції Президента України, що стосується обмежувальної бюджетної політики. У проекті змін до держбюджету прогноз рівня інфляції становить 15,9%. Але помилка у прогнозі інфляції може призвести до того, що розміри соціальних стандартів будуть занижені вже за 2 – 3 місяці. Одночасно на стимулювання економічного розвитку Кабінет Міністрів виділяє занадто мало коштів. На думку голови облдержадміністрації, непродумане підвищення соціальних виплат може призвести до нового витка інфляції і, як наслідок, наміри уряду будуть знівельовані черговим зростанням цін.