Якщо ви вирішили переїхати у Сполучені Штати, але, у вас мінімальна сума грошей, то вам в першу чергу потрібно буде знайти роботу. Пошук можна починати ще до переїзду – в інтернеті зараз розміщують оголошення як великі компанії, так і невеликі фірми або приватні особи. Навіть співбесіду в наш час можна проходити онлайн. Але почавши пошук вже після переїзду, ви також зможете швидко працевлаштуватися.
Кожен сайт вакансій в USA може містити десятки або навіть сотні й тисячі оголошень. Головне, визначитись з параметрами бажаної роботи (сфера діяльності, місто, заробітна плата, графік). Найкращим рішенням для мігрантів буде пошук через сайти, які створені саме для людей, які не є громадянами США. Один із таких – це Ukrainian USA and Canada, він якнайкраще підійде для українців. Тут ви знайдете вакансії як від американських роботодавців, так і від представників діаспори. Є сортування за містами та категоріями, а також ви зможете переглянути блоки оголошень щодо житла та послуг.
Де українському мігранту знайти роботу в Америці?
Як вже було написано, найдієвіший і найсучасніший спосіб для пошуку роботи – це дошка оголошень в інтернеті. ЇЇ основна перевага полягає в можливості переглядати вакансії з різних штатів Америки або навіть інших країн в межах одного сайту, тому знайти роботу або домовитись про оренду можна ще на етапі переїзду.
Знайти роботу в USA можна й іншими методами. Вибір способу залежить від того, чи обрали ви місто, в якому плануєте жити, чи маєте ви родичів, знайомих або друзів, які вже деякий час живуть у Сполучених Штатах, чи є у вас бажання і можливість займатися пошуком роботи самостійно. Отже, крім дошок оголошень, є декілька дієвих способів для пошуку вакансій:
- Попросити допомоги у представників української діаспори. Так як українців у США багато, то люди спілкуються між собою, створюють чати, збираються разом. Ви можете знайти спільноту у тому місті, де оселилися, та проконсультуватися, спитати пораду та одночасно завести нові цікаві знайомства.
- Переглянути оголошення в місцевих газетах. Цей метод схожий на варіант з дошкою оголошень в мережі, але пропозиції розміщені для конкретного міста та передмістя. Почати пошук таким способом з України не можна, та це зручно, якщо ви вже приїхали та визначились з тим, де будете жити.
- Пошукати роботу через своїх знайомих/родичів. Якщо ви вирішили оселитися в тому місці, де живуть і вони, то це буде непоганим рішенням. Плюс даного способу в тому, що вірогідність нарватися на шахраїв або недобросовісних роботодавців дуже маленька. Адже ваші знайомі навряд будуть рекомендувати вам незнайомих та неперевірених роботодавців. Також вони можуть підказати, на що звернути увагу під час обговорення умов праці та підписання договору.
- Звернутися в рекрутингове агентство. Цей метод платний, але він звільняє вас від багатьох незручностей, які виникають під час пошуку роботи, та економить час. Головне – обрати надійну агенцію з хорошою репутацією і відгуками. Спеціалісти підберуть вакансію, яка буде підходити вам за всіма параметрами, допоможуть скласти резюме та за потреби проконсультують щодо укладання та підписання договору з роботодавцем.
- Розіслати резюме в компанії, в яких ви хотіли б працювати. Це непоганий варіант, якщо вас цікавить певна посада в певній фірмі. В Америці краще розсилати резюме з супроводжувальним листом – тоді вірогідність запрошення на співбесіду буде значно вищою.
- Записатися в одну з програм стажування. Цей спосіб добре підійде для студентів та випускників іноземних навчальних закладів. Так ви зможете зрозуміти, чи підходить вам ця сфера діяльності, ну а після закінчення стажування є шанс почати працювати в компанії на постійній основі.
Отже, де знайти роботу в Америці – більш-менш зрозуміло. Наступним питанням буде: які кроки зробити і які документи зібрати для укладання трудової угоди? Так, можна працювати нелегально, без оформлення документів і дозволів, але такий варіант має ряд вагомих мінусів. Це й соціальна незахищеність, порушення домовленостей зі сторони роботодавця, а також проблеми з законом, штрафи та високу ймовірність депортації, тому мігрантам краще одразу розглянути варіант офіційного працевлаштування.
Як легально влаштуватися на роботу в США і на що звернути увагу?
Якщо ви вирішили працювати офіційно, то це чудове рішення. Роботодавець не зможе безкарно порушувати ваші права, затримувати заробітну плату, змушувати вас працювати понаднормово. Всі права та обов’язки сторін прописані в трудовому договорі. До речі, ось декілька моментів, на які треба звернути увагу ще на етапі пошуку:
- Ваш рівень англійської. Якщо ви бажаєте працювати, наприклад, у фінансовому секторі, в медицині, ІТ або влаштуватися вчителем, менеджером з продажів чи рекламним агентом, то ваш рівень мови повинен бути досконалим. А будь-яка робота, в основі якої закладене спілкування з людьми потребує від вас хорошої розмовної англійської, тому одразу ж після переїзду запишіться на мовні курси.
- Кількість робочих годин. В США повна зайнятість – це робота не менше 40 годин на тиждень. Якщо ж ви працюєте 39 годин, то це вже часткова зайнятість. Річ у тім, що лише працівник на повній зайнятості має право користуватися деякими трудовими пільгами. Якщо ж ваш робочий тиждень на годину коротший, то ви працюєте лише на годину менше, але, втрачаєте ці пільги, тому будьте уважні і уточнюйте цей момент.
- Робота водієм. Тут треба пам’ятати, що вам необхідно отримати посвідчення водія американського зразка. Для цього запишіться на водійські курси – вони тривають недовго.
А тепер про те, як влаштуватися на роботу в США. З цим немає ніяких складнощів, але треба витратити деяку кількість часу та певну суму грошей на оформлення необхідних документів. Ось приблизний алгоритм дій:
- Обрати вакансію, яка вас зацікавила, та зв’язатися з роботодавцем, або ж надіслати резюме у фірму, в якій би ви хотіли працювати.
- Отримати запрошення на співбесіду та успішно її пройти.
- Отримати запрошення на роботу.
- Відкрити робочу візу, оформити дозвіл на роботу, отримати номер соціального страхування (якщо у вас всього цього ще немає).
- Надати роботодавцю всі необхідні документи.
- Підписати договір та почати працювати.
Звичайно ж, на якісь специфічні вакансії або посади, які потребують певної кваліфікації буде ще ряд вимог, наприклад, проходження стажування – але алгоритм, прописаний вище, є універсальним і підійде для більшості випадків.
Заходьте на сайт вакансій в USA для українських мігрантів – Ukrainian USA and Canada, переглядайте оголошення та обирайте одне або декілька найцікавіших для вас. Ви неодмінно знайдете щось для себе, бо пропозицій багато і вони достатньо різноманітні. Тут без проблем знайдуть роботу не лише українці, які тільки-но приїхали, а й мігранти, які вже деякий час прожили в Америці.