У Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відкрилася унікальна виставка «Наша історія», створена студією традиційної вишивки «КОСИЦЯ», яка вже десятий рік діє при ужгородському скансені. Експозицію презентували 9 грудня у виставковій залі музею.
Студія «КОСИЦЯ» була заснована у 2015 році майстринею Тетяною Когутич, випускницею вишивальних курсів Музею Івана Гончара. Група ентузіасток прагнула відродити традиції свого роду, відтворюючи сорочки, подібні до тих, які носили їхні предки, йдеться на сторінці у Фейсбук Ужгородського Скансену.
Кожне заняття поєднувало практику та глибоке занурення в етнографію – з демонстрацією автентичних музейних зразків та лекціями про орнаменти різних районів Закарпаття.
Згодом ініціативу продовжили випускниці першого курсу – Вікторія Співак та Галина Мунчак, які й сьогодні керують студією.
Що можна побачити на виставці
- 46 сорочок – жіночих, чоловічих та дитячих, відтворених за оригінальними музейними зразками.
- 52 прикраси з бісеру, виконані в традиційних техніках.
- Роботи охоплюють різні етнографічні райони: гуцульські, бойківські, лемківські сорочки, боржавські, турянські, свалявські долинянські та інші.
- Окреме місце займають дитячі сорочечки, виготовлені для новонароджених до Дня незалежності України.
- На виставці також представлено рушник-«гайтку» з Оріховиці та карту «Закарпаття. Вишиті традиції», подаровану музею до його 50-річчя.
До відкриття долучився й фольклорний гурт «Буштинські газдині» (керівник Наталія Орос, музичний супровід Сергій Росоха), створивши атмосферу справжнього народного свята.
Підсумок десятирічної роботи
За 10 років студія провела 10 навчальних курсів, у межах яких учасниці відтворили десятки унікальних сорочок, збережених у музейних фондах. Сьогодні «КОСИЦЯ» працює над відтворенням жіночої сорочки-«косиці» долинян — однієї з найхарактерніших для Закарпаття.