
близько 30 закарпатських книжок засвітились у рейтингу `Книжка року`
З наступного року сайт `Kolyba.org.ua` буде проводити регулярні рейтинги закарпатських книжок за допомогою Інтернет-опитування.
Уже вдесяте цього року проводиться Всеукраїнський рейтинг `Книжка року`. По суті це найоб’єктивніше та наймасовіше оцінювання книжкових новинок за рік. Експертами `Книжки року-2008` є близько сотні відомих письменників, журналістів, літературознавців, видавців. З року в рік зростає і присутність Закарпаття у цьому конкурсі книжки.
Якщо торік у номінаційних списках рейтингу засвітилася 21 наша книжка, то цьогоріч таких було вже близько трьох десятків. На суд експертів було винесено якщо не все найцікавіше, що видавалося у нас за рік, то принаймні значною мірою. У номінації `Українська художня класика` змагалися книжки серії `Письменство Закарпаття` -- Федір Потушняк `Мій сад` та Андрій Патрус-Карпатський `Голуба далечінь`, які вийшли у видавництві `Закарпаття`. Серед мемуарів була подана книжка Василя Густі `Кого я знав, кого люблю` (`Карпати`), у номінації `Критика` -- роздуми і розмови Василя Кузана `Книжка як жінка` (`Мистецька лінія`).
У номінації `Красне письменство` змагалася есеїстика Василя Кухти `Лотоси і лотоки` (`Ужгородська міська друкарня`) та антологія українських письменників Словаччини `Під синіми Бескидами` (`Закарпаття`).
Найповніше закарпатці були представленні у поезії. Дмитро Кремінь видав у Миколаєві книжку `Два береги`. `Мистецька лінія` представила на конкурс вибрані поезії Мілана Фюшта `Автопортрет` у перекладі Юрія Шкробинця. Засвітилися і два наших літературних дебютанти – Ірина Надворна зі збіркою `ТекстСтильна про МисльСловість` (`Карпатська вежа`) та Лесь Белей з `Листами без відповідей` (`Лілея- НВ`)
У номінацію `Дослідження` потрапили три наші видання: В’ячеслав Котигорошко `Верхнє Потисся в давнину` (`Карпати`), `Закарпатські втікачі в СРСР 1939-1941` (`Закарпаття`) та Олександр Орос `Грушевський монастир і початки книгодрукування в Європі` (`Закарпаття`)
У `Біографіях` надибуємо працю Дмитра Дорошенка `Євген Чикаленко. Його життя і громадська діяльність`, що побачила світ у `Гражді`. Ще одна книжка цього видавництва -- Гавриїл Костельник `Ultraposse. Вибрані твори` змагалася в українській гуманітаристиці. Серед науково-документальних видань бачимо спогади про війну в Афганістані Івана Шкірі та Володимира Хорькова, що вийшли у `Карпатах`, у публіцистиці -- `Епізоди життя` Михайла Бабидорича (`Мистецька лінія`). Серед спеціальної літератури `Танці Закарпаття` Клари Балог. У номінації `Дитяча література` -- серія книжечок Галини Малик для малечі `Чому я хлопчик?`, `Чому я дівчинка?` `Як ти народився?`, `Для чого потрібні тато і мама?` (київське видавництво `Книжковий хмарочос`), спогади про дитинство Дмитра Кешелі `Мармалада` (`Мистецька лінія`), повість Петра Ходанича `Таємниця капища Перуна` (`Карпати`),
У номінацію `Візитівка` потрапили народні казки Закарпаття у записах Петра Лінтура (`Карпати`), збірник казок `Три золоті слова` серії `Письменство Закарпаття` (`Закарпаття`) та закарпатські легенди і перекази `Хоч не рай, зате свій край` (`Карпати`)
Два видання київського видавництва `Грані-Т` представляли наш край у туристичній літературі – `Три шляхи Закарпаття` та `П‘ятдесят п‘ять дерев‘яних храмів Закарпаття`.
Така масова участь закарпатців у конкурсі `Книжка року` великою мірою стала можлива завдяки приїзду керівника рейтингу Галини Родіної до Ужгорода наприкінці року. Разом із представником всеукраїнського конкурсу `Коронація слова` Миколою Кравченком вони напередодні Миколая організували в обласній бібліотеці дводенну виставку-продаж п’ятьох київських видавництв.
До речі, приємним підсумком акції стали двісті книжок, які столичні видавництва `Книга роду`. `Обереги`, `Нора-Друк`, `Балтія-Друк` та `Факт` подарували Закарпатській обласній універсальній бібліотеці, обласній бібліотеці для дітей, бібліотекам Ужгородського національного університету та Закарпатського державного університету. У час тотального безгрошів’я на закупівлю книжок такий подарунок був воістину царським.
А вже перед Новим роком у Києві відбувалося оцінювання книжок експертами `Книжки року-2008`, серед яких цього разу були і троє закарпатців.
До коротких списків (сім кращих книжок у своїх номінаціях) потрапили чотири закарпатські автори. На жаль, їхні книжки вийшли за межами краю.
Це збірка Петра Мідянки `Ярмінок`, що побачила світ у видавництві `Факт` (номінація `поезія`). Наш земляк змагатиметься з Іваном Андрусиком, Маріанною Кіяновською, солідними поетичними антологіями. Книжка ужгородця Сергія Квіта, який нині є ректором Києво-Могилянської академії -- `Масова комунікація` потрапила в кращу сімку номінації `Спеціальна література`.
Відразу дві книжки закарпатців потрапили у короткий список літератури для школярів. Це перевидання повістей Галини Малик `Злочинці з паралельного світу` видавництва `Тези` та повість Олександра Гавроша `Пригоди тричі славного розбійника Пинті` `Видавництва Старого Лева`. Тут компанія чи не найвеселіша. Окрім двох закарпатців та одесита Володимира Рутківського, ще й два британці – Дж.Толкін та Джеремі Стронг, німець Міхаель Енде і ціла серія видавництва `Грані-Т` сучасних українських авторів.
Торік у короткі списки потрапили лише два видання закарпатців – альбом `Адальберт Ерделі` і дитяча повість Галини Малик `Вуйко Йой і Лишиня`. Причому обидві зайняли високі другі місця у своїх номінаціях. А наприкінці зими вже оголосять переможців цьогорічного Всеукраїнського рейтингу `Книжка року-2008`.
А поки громадська організація `Паноннія` наприкінці року провела перший на Закарпатті інтернет-конкурс книжки. З цією метою у провідних закарпатських видавництв були відібрані близько сорока видань, які були виставлені в книгарні `Кобзар` для огляду. Протягом тижня усі бажаючі могли проголосувати за кращі книжки на сайті `Kolyba.org.ua`. В інтернет-опитувані взяли участь півтора сотні книгоманів.
Кращим презентаційним виданням визнано альбом народного художника України Василя Скакандія (видавництво `Ліра`). Кращим туристичним виданням стала карта Ужгорода (видавництво `Шарк`). Кращим науковим виданням визнано монографію археолога В’ячеслава Котигорошка `Верхнє Потисся в давнину` (видавництво `Карпати`). Головний приз інтернет-конкурсу у вигляді керамічного Миколая здобула фундаментальна праця професора Павла Чучки `Антропонія Закарпаття` (видавець Павло Чучка-молодший).
За словами головного організатора конкурсу `Книжка до Миколая` Федора Шандора, з наступного року сайт `Kolyba.org.ua` буде проводити регулярні рейтинги закарпатських книжок за допомогою Інтернет-опитування.