В Колочаві відкрито унікальний музей архітектури та побуту

24
1

"Старе село"

Музей архітектури і побуту під відкритим небом «Старе село» створили у селі Колочава на Закарпатті. Старовинні експонати для нього збирали самі селяни. Деякими оригінальними побутовими речами, знайденими на горищах, не може похвалитися жоден закарпатський музей. Двохсотлітні хатини та угорська жандармерія із в`язницею у підвалі одразу стали знімальним майданчиком. Кіностудія імені Довженка розпочала у музеї зйомки художнього фільму «Колочавські повстанці».



Музей архітектури і побуту під відкритим небом «Старе село» створили у селі Колочава на Закарпатті. Експонати для нього люди збирали самі. Кажуть, старовинні прадідівські побутові речі шукали на горищах. І переконують: деякими, найоригінальнішими експонатами, не може похвалитися жоден інший закарпатський музей. Найважче ж було селянам відновлювати старі й прогнилі двохсотлітні хати.



Василь Малета, директор музею під відкритим небом «Старе село»: «Із будинками дуже важка справа. Гниє. Ото вже все порозвалювалося, погнило і розпалося. Дуже тяжко. А речі побутові, вівчарські, домашнього вжитку, їх ще в Колочаві повно»



На території сільського музею відновили державну однокласну школу, як працювала тут ще за часів Австро-Угорщини. У другій половині дев`ятнадцятого століття у ній навчалися лише діти євреїв, жандармів та угорських чиновників. Стара школа, будинки із печами-мазанками та угорська жандармерія із в`язницею у підвалі, стали знімальним майданчиком для кіностудії імені Довженка. До створенням фільму «Колочавські повстанці», окрім професійних акторів, залучили і селян. Картина історична, побудована на реальних фактах. Група молодого селянина-повстанця Штаєра роками переховується від переслідувань радянських військ у лісах. І стежить за постійними змінами влади на Закарпатті.



Станіслав Аржевітін, автор сценарію фільму «Колочавські повстанці»: «Показати молодого Штаєра, який за чеських років, коли була Карпатська Україна, січовики, коли в селі несли прапор у 1939 році, як тоді писав комендант січовиків, "таке відчуття, що вся Колочава вкрита цим суцільним жовто-блакитним прапором". І це все бачив Штаєр. Потім приходила мадярська влада. І це все також бачив Штаєр. Потім приходила радянська влада, яка у табори заганяла. І це все бачив Штаєр»



Щоб прославити своє гірське село і привернути до нього увагу туристів, селяни планують організувати захопливий маршрут слідами колочавських повтанців. У навколишніх горах під час другої світової війни проходила лінія Арпада. Там, під землею, збереглися десятки бункерів, у яких ховалися люди.


Коментарі

Ю
Юля

Дуже зацікавилася відкриттям, взагалі мене вабить етнографія. хотілося б дізнатися, як можна потрапити в це село, як доїхати з Києва. Буду надзвичайно вдячна.

Читайте також