У першу неділю листопада працівники українських соціальних служб відзначають своє професійне свято. Начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Закарпатській області Івана Зареву до розмови ми запросили не випадково. Адже очолювана ним структура є наймолодшою з підрозділів соціальної сфери України, і невдовзі відзначатиме свій перший ювілей – 10 років.
Іване Івановичу, за якими напрямами будується робота Фонду?
— На фонд покладено три головні завдання. Згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», ми проводимо профілактичні заходи, спрямовані на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, викликаних умовами праці. Крім того, до наших обов’язків входить забезпечення відновлення здоров’я та працездатності потерпілих на виробництві від нещасних випадків або професійних захворювань та відшкодування шкоди, пов’язаної із втратою застрахованими особами заробітної плати чи відповідної її частини під час виконання трудових обов’язків, надання їм соціальних послуг у зв’язку з ушкодженням здоров’я, а також у разі їхньої смерті — здійснення страхових виплат непрацездатним членам їхніх родин.
Які тенденції у сфері виробничого травматизму спостерігаються в області?
— Останнім часом на Закарпатті відбувається зниження виробничого травматизму. Якщо у 2002 році мали місце 183 нещасні випадки, пов’язані з виробництвом, у 2005-му – 110, то за 2009 рік сталося 60 випадків. Упродовж дев’яти місяців 2010 року на виробництві травмувалися усього 48 працівників. Така статистика, звісно, не може не тішити. Приємно, що роботодавці почали нарешті усвідомлювати, що запобігати травматизму на виробництві – у їхніх інтересах. Відповідно, змінилося й ставлення до охорони праці на підприємствах тощо. Упродовж нинішнього року не відбулося жодного нещасного випадку на виробництвах Міжгірщини, Мукачівщини, Воловеччини, Рахівщини, Берегівщини. Значно менше випадків травмування сталося на Ужгородщині, Виноградівщині, Великоберезнянщині та в Мукачеві.
Як здійснюється виплата коштів потерпілим?
— Страхові виплати проводяться наразі по 18 видах допомог. Упродовж тільки 9 місяців цього року було виплачено 9242,4 тисячі гривень. Крім відшкодування завданої шкоди, фонд виплачує кошти й для проведення медико-соціальної реабілітації. Наразі страхові кошти виплачуються 1559 потерпілим та членам їхніх родин. Зокрема, 857 інвалідам трудового каліцтва, 253 інвалідам по професійному захворюванню та 300 потерпілим, яким визначено тільки стійку втрату професійної працездатності без групи інвалідності. Крім того, щомісячно здійснюються виплати на спеціальний медичний, постійний сторонній догляди та на побутове обслуговування. В цілому за понад 9 років діяльності фонду постраждалим на виробництві було виплачено більше 77 мільйонів гривень.
Наскільки відомо, ваш фонд забезпечує інвалідів ще й автомобілями?
— Однозначно. Впродовж останніх трьох років за рахунок коштів фонду автомобілі «Славута» з ручним керуванням отримали 50 інвалідів. Таким чином, автівки отримали всі, хто стояв у черзі.
Безумовно, для проведення всіх виплат потрібні значні кошти…
— Основним джерелом фінансування залишаються страхові внески роботодавців. Якщо раніше процедура взяття на облік роботодавців вимагала подання пакета документів до відділень, то сьогодні немає потреби в цьому. Взяття на облік здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки. А це значно полегшило нашу спільну роботу. Станом на 1 жовтня цього року в області нараховувався 28751 роботодавець із статусом страхувальника, тобто сплачує внески за кожного найманого працівника. Більшість страхувальників до цього ставляться дуже відповідально. І тільки за січень—вересень нинішнього року страхувальниками було сплачено 26,7 мільйона гривень страхових внесків. Найкращими роботодавцями-страхувальниками є ВСП «Фішер-Мукачево», ТОВ «Кондитерська фабрика АВК», ТОВ «ВЕТ Аутомотив Україна», ТОВ «Фава-технікс», СП «Хустекс ЛТД» та інші.
Поруч зі здобутками, вочевидь, є й невирішені проблеми…
— І наш фонд – не виняток. Наприклад, останнім часом в області з’явилося чимало підприємств, які мають заборгованість по заробітній платі. Відповідно, з’явилася вона і в сплаті страхового внеску. Так, через цю причину станом на 1 жовтня роботодавці заборгували нам 634 тисячі гривень. Турбує часом і те, що деякі роботодавці, змінюючи технології робіт або основний вид діяльності, «забувають» інформувати про це наш фонд. Відтак, розмір страхового внеску до фонду не відповідає ступеню ризику виробництва. Не менше проблем і з тими роботодавцями, які взагалі або частково не оформляють найманих працівників. У результаті, коли настає страховий випадок, працівник не завжди може отримати відшкодування.
Маємо цілу низку проблемних питань, над якими потрібно працювати і які потребують вирішення у законодавчому порядку. Наприклад, все ще лишається високим виробничий травматизм. Особливо хвилюють нас у цьому плані такі галузі, як лісозаготівля, деревообробка, будівництво, енергетика та підприємства залізниці. Тому для зменшення травматизму і вирішення питань охорони праці необхідно об’єднати зусилля зацікавлених сторін – роботодавців, робітників, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій. Зокрема, слід внести зміни до Закону України «Про охорону праці», якими передбачити підвищену відповідальність роботодавців і робітників за невиконання вимог діючого законодавства, зокрема, порушення правил техніки безпеки, трудової та технологічної дисциплін, ввести матеріальну відповідальність роботодавців у разі, коли нещасний випадок стався з вини саме роботодавця. Необхідно встановити законодавчі вимоги до роботодавців, власників виробництв щодо реконструкції виробництв, впровадження нових більш безпечних технологій, виведення з експлуатації морально застарілого та фізично зношеного устаткування, машин, механізмів. Потрібно також законодавчо збільшити витрати на охорону праці для підприємств, організацій, установ, незалежно від форми власності.
Втім, завтра наше професійне свято, і не хочеться завершувати розмову на такій ноті. Тому щиро вітаю працівників фонду та всіх колег соціальної сфери області з професійним святом – Днем працівника соціальної сфери. Бажаю вам міцного здоров’я, людського щастя, добра і благополуччя, активної і дієвої роботи у сфері соціального забезпечення. Нехай і надалі ваші добрі справи будуть осяяні Божою благодаттю та людською шаною.