«Добронська паприка»
Село Мала Добронь розташоване поблизу кордону з Угорщиною за 25 км від Ужгорода. У кожному обійсті по кілька теплиць. Селяни закладають другий посів огірків, що дозріють наприкінці листопада. Уже зібрали врожай паприки.
Майже в кожній хаті вирощують паприку. Стручки перцю вони не продають, а сушать і перемелюють, пише `Газета по-українськи`. Так роблять у кожному дворі.
На відміну від інших овочевих культур, паприка росте у відкритому ґрунті. У Великій Доброні десятки років сіють ”Добронську”. Цей сорт вивели тут, у селі. Його вирощують уже 50 літ. Сорт не капризний, родить добре.
Урожай паприки у Великій Доброні збирають наприкінці серпня - на початку вересня. Зеленувато-червоні овочі кладуть у білі мішки. Потім кожну перчину нанизують на міцні нитки й вивішують в обійсті під сонце. Стручки дозрівають і червонішають.
Щоби висохла, як кажуть, на перець, потрібно два тижні. Потім ще два-три дні треба дати їй зсохнутися. Ну а вже потім мелемо. Із 12–13 кг свіжих перчин потім отримують кілограм сухого меленого червоного перцю. За один сезон кожна сім`я намелює 30–40 кг паприки.
Угорська кухня неможлива без перцю
Паприку щедро додають майже в усі угорські національні страви. Останніми десятиліттями її широко використовують у закарпатській кухні. Приправа додає стравам пікантного смаку та червонуватого кольору. Угорці обов`язково додають паприку у гуляш - м’ясне рагу, перекельт - рагу з кришеною цибулею і паприкаш. Паприкашем називають усі страви зі сметанним соусом і паприкою.
Паприку в Угорщину привезли турки. Угорська паприка має з десяток визнаних відтінків смаку. Із Угорщини її експортують майже 5 тис. т.