У рідкісний день - 29 лютого - відзначають день рідкісних захворювань. Його започаткували європейські організації чотири роки тому.
Серед невідомих вітчизняній науці, варто згадати так звану "недугу Моргелонів". Досі точаться суперечки, чи це нова пошесть, чи лише хвороба уяви.
Хворі скаржаться на сильне свербіння, безсоння та "підшкірне ворушіння". Те, що за словами хворих, рухається в них під шкірою, - схоже на довгого тонкого черв'яка.
ТСН раніше розповідала про жінку з такими симптомами - із Тернополя. У тамтешнього професора Андрейчина, який єдиний взявся досліджувати невідомого хробака, загалом вже 27 хворих зі всієї України.
"Одне волоконце утворило в замкненому просторі вузлик. Отже, я роблю висновок, що це волоконце рухалося в тривимірному просторі. І якщо раніше дехто не вірив цим хворим, що це психічне захворювання, а я їм вірю", - запевнив член -кореспондент Національної академії медичних наук Михайло Андрейчин.
На жаль, за 4 роки досліджень професорові із колегами не вдалося точно встановити, що це за паразит. Кажуть лише, що найбільше схоже на грибок, та може узятися, звідки завгодно.
Міністерство охорони здоров'я після сюжетів у ТСН зробило на своєму сайті офіційну заяву: хвороби Моргелонів не існує - ні в Україні, ні у світі.
"Існує хвороба зі схожою симптоматикою, що називається "маревний паразитоз"... хвороба, пов'язана з проблемами шкіри, яку зазвичай хворі встановлюють собі самостійно", - йшлося у заяві МОЗ.
Водночас, у США при університеті Оклахоми створили спеціалізований центр із досліджень хвороби Моргелонів. Вони знайшли хворих вже у п'ятдесяти штатах, найбільше - у Каліфорнії, Техасі та Флориді.
В Україні тільки розбавляють програму дослідження рідкісних хвороб. В офіційному реєстрі їх налічується вже понад 400.
"До рідких захворювань відноситься феніл-кетунорія. Таких хворих до 18 років у нас 846, з них дітей 209. Це хворі на гемофілію, тощо", - повідомили у Департаменті материнства і дитинства.
Із державного бюджету на діагностику та лікування "рідкісних" хворих виділяють десятки мільйонів гривень, але допомогти всім грошей не вистачає.