В Україні завершується вступна кампанія. Як відомо, через недобір на деякі спеціальності Міносвіти дозволило продовжити терміни здачі документів на бюджетні місця з 11 до 15 серпня.
Прийом на контракт триватиме до 25 серпня. Втім, незважаючи на це, вже можна підбивати підсумки полювання на вузи-2012.
Найпопулярнішими стали Київський національний університет ім. Шевченко (45 467 заявок), Національний технічний університет "Київський політехнічний інститут" (41 071), Львівський національний університет ім. Франка (40751), Національний авіаційний університет (35283) і Національний університет "Львівська політехніка" (32 887). Таким чином, зазначає видання, лідирують технічні вузи.
У той же час, незважаючи на моду на технарів, все ще багато тих, хто бажають вивчитися на юристів, економістів і фінансистів: заявок на ці спеціальності від 1000 до майже 3000 осіб. А бюджетних місць, як правило, декілька десятків. Тому й конкурси на ці спеціальності, як і в минулому році, дуже великі. У середньому за одне бюджетне місце змагалися 20-40 чоловік. Втім, в деяких вузах конкурси на ці напрямки б'ють всі рекорди. Наприклад, в КНЕУ ім. В. Гетьмана конкурс на "право" був 67 чоловік, а в НАУ на цю ж спеціальність - 72.
Що стосується непопулярних напрямків, то тут змін немає. Як і раніше абітурієнти не хочуть йти вчитися на "фізику" і "хімію". Тому й конкурси на них набагато нижче, ніж на топових напрямках. В середньому - 5-12 осіб.
Отже, на думку експертів у сфері освіти, одна з найголовніших позитивних особливостей цьогорічної вступної кампанії - все більше абітурієнтів стали вибирати для себе технічні та IT-спеціальності. Варто відзначити, що така тенденція почала проявлятися ще в минулому році, проте в цьому вона виражена набагато яскравіше.
"Це пов'язано з тим, що абітурієнти, нарешті, почали більш усвідомлено підходити до вибору майбутньої професії. Тому багато хто з них вже орієнтуються не на моду, вступаючи на юристів чи економістів, а на потреби ринку праці", - пояснив заступник директора Департаменту вищої освіти МОНМС Микола Фоменко.
В непрофільних вузах також виросло число заявок на технічні спеціальності. Зокрема, в КНУ ім. Т. Шевченка на "програмну інженерію" цього року було подано 932 заяви. Для порівняння: в 2011-му їх було 567, а в 2010-му - 458. Ще один показовий приклад - НАУ. Ще в 2010-му році в топ-5 популярних спеціальностей тут не було жодної технічної, лідирували "туризм", "міжнародні відносини", "право", "фінанси і кредит" і "журналістика". Більше того - технічні спеціальності за кількістю охочих в рази їм поступалися. Але за останні 2 роки ситуація в корені змінилася. Зокрема, минулого року на "право" і на "менеджмент" в цьому вузі хотіли вступити більше 1000 чоловік, а на "комп'ютерну інженерію" і "програмну інженерію" - близько 850. В цьому ж році ці напрямки практично зрівнялися за кількістю заяв, а в деяких випадках технічні спеціальності навіть обігнали юридичні та економічні.
Ще одна особливість цьогорічної вступної кампанії - збільшення числа абітурієнтів на 42%. Вона позитивно відбилася на держвузах, особливо на регіональних, у яких в минулому році були великі проблеми з набором на бюджет. В цьому ж році кількість поданих заяв у них у рази збільшилася. Наприклад, в Харківський національний ун-т ім. В. Н. Каразіна в цьому році було подано 21 000 заяв, а рік тому - близько 10 000. У Донецький національний технічний ун-т (ДНТУ) цього року подали заявки 16 000 абітурієнтів проти торішніх 6000.
Також зазначається, що на відміну від минулого року, в цьому на вузи "полювало" набагато більше пільговиків. Однак, незважаючи на це, вони не "з'їли" багато місць. Адже вже 2-й рік поспіль для них у всіх вузах існує квота - до 25% від усієї кількості бюджетних місць. При цьому багато вузів користуються правом ще більше зменшити цю кількість, наприклад, КНЕУ скоротив квоту до 20%, НАУ - до 15%, а "Могилянка" - до 10%. Тому пільговики зайняли в середньому до десяти бюджетних місць на різних спеціальностях. Якщо ж вони займали їх більше, наприклад, 15-25, то це пояснюється великою кількістю виділених місць на бюджеті (відповідно, кількість місць за квотою більше).