про Карпатську Україну
Нещодавно в ужгородському видавництві "Карпати" вийшло наукове видання "Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалів". Збірник містить документи та матеріали, які висвітлюють події, пов'язані із проголошенням та існуванням державного утворення - Карпатська Україна та хронологічно охоплюють період з вересня 1938 року по червень 1939 року. На сьогодні це перше і єдине в Україні археографічне видання, яке містить першоджерела, що стосуються різних аспектів складної та суперечливої історії Карпатської України.
До книги увійшли документи фондів Державного архіву Закарпатської області: діловодна документація місцевих і центральних органів влади Чехословацької республіки (циркуляри, розпорядження, постанови, телеграми та ін.), оголошення державних органів влади автономної Підкарпатської Русі, документи законодавчого змісту, звернення, маніфести Першої Української Центральної Народної Ради, першоджерела (декрети, протоколи, статути та ін.), що відтворюють діяльність формувань "Українське Національне Об’єднання" (УНО) та "Організація Народної Оборони "Карпатська Січ" (ОНОКС), офіційні і приватні листи, спогади учасників тих подій, документи, що відображають процес підготовки та проведення виборів до Сойму Карпатської України, та матеріали дипломатичного характеру.
Документи, що були складені російською, українською мовами та на місцевому діалекті, опубліковані мовами оригіналу із збереженням орфографії та мовних особливостей того часу, зокрема, у текстах збережені чеські вирази. Першоджерела, що були видані чеською та угорською мовами, подані у перекладі на українську.
Збірник підготовлено силами двох науковців-працівників Державного архіву Закарпатської області Михайлом Делеганом та Сергієм Вискварком у досить стислі строки, щоб встигнути до відзначення 70-річчя подій, пов’язаних із проголошенням Карпатської України. Виклад хроніки подій здійснив доктор історичних наук, професор Сергій Федака.
Як повідомив Михайло Делеган, директор ДАЗО, деякі документи не пройшли цензуру і були виключені із видання. До збірника також не увійшли через поспішність видання архівні документи та матеріали, отримані з Угорщини та Румунії. Тому планується видання ще двох збірників першоджерел на їх основі.
Хоча книга вийшла зовсім недавно і малим тиражем - 500 примірників, вона вже викликала зацікавленість не тільки в області, але й в Києві. Упорядники, які не очікували такого попиту на книгу, вже думають про друге видання збірника.