«Світла постать учительки і поетеси» — під такою назвою у відділі «Карпатики Наукової бібліотеки Ужгородського національного університету розгорнуто тематичну книжкову виставку, присвячену 130-річчю від дня народження Марійки Підгірянки, письменниці і педагога (1881-1963).
Її ім’я тісно пов’язане з утвердженням нової української літератури на Закарпатті. Марія Омелянівна Ленерт-Домбровська (творчий псевдонім Марія Підгірянка) народилася 29 березня 1881 року в селі Білі Ослави, що на Івано-Франківщині в родині лісничого. Не мала змоги здобути високу освіту. Закінчивши районну народну школу, вчилася самотужки, здобувала знання самоосвітою. У 1900 екстерном склала іспити у Львівській учительській семінарії на атестат учительки народної школи. Погоджувалася на працю у найвіддаленіших селах Карпат. Працювала і на Закарпатті.
До приїзду на Закарпаття Марійка Підгірянка вже була відома як письменниця. Приїхавши на Закарпаття, Підгірянка одразу включилася в літературне життя краю і стала настільки шанованою і популярною, що без її творів не обходилася жодна читанка. Яскраво це засвідчує читанка «Зоря» для 2-3 шкільного року народних шкіл, видана у 1921 році, яку уклали Е.Фотул і Б.Заклиньский, де надруковано більше 10-ти віршів. У читанці «Отчина» для 3-4 шкільного 1931 року видання, яку упорядкували А.Маркуш і Ю.Ревай, надруковано більше 5-ти віршів. Ці читанки та інші прижиттєві видання представлені на виставці.
Заслуговують на окрему увагу і періодичні видання, зокрема журнали «Въночок для подкарпатских деточок», «Пчолка», «Наш родний край», де постійно друкувалися вірші поетеси.
На виставці представлено більше 30-ти книг і журналів.