Вчені: Поведінка сперматозоїдів схожа на автоперегони

13
0

Група вчених з Ворвікського та Бірмінгемського університетів спробувала з'ясувати, чому з мільйонів сперматозоїдів, що потрапляють в жіночі статеві шляхи під час еякуляції, лише декільком десяткам вдається досягти яйцеклітини.

В результаті проведених експериментів виявилося, що все залежить від способу навігації - більшість сперматозоїдів рухаються не по центру, а "від стінки до стінки" та їх заносить на віражах.

Відомо, що для того, щоб дістатися до яйцеклітини, сперматозоїдам необхідно пройти по вузьких, звивистих, наповненим в'язким секретом каналам. В ході експериментів дослідники за допомогою шприца "запускали" чоловічі статеві клітини в спеціально створений лабіринт мікро-каналів і спостерігали за їх поведінкою.
 
З'ясувалося, що сперматозоїди, замість того, щоб переміщатися найбільш швидким способом, по центральному перетину каналу, найчастіше роблять це способом "від стінки до стінки". Тобто вони рухаються всієї "натовпом" уздовж стінок каналу, а досягаючи місця згину, коли напрям руху різко змінюється, під різними кутами врізаються в протилежну стінку і, найчастіше, один в одного, щоб потім "відлетіти" в зворотному напрямку.
 
Все це нагадало авторам роботи учасників автогонок. "Я не міг втриматися від посмішки, спостерігаючи, як сперматозоїди регулярно заносить на віражах, після чого відбувається лобове зіткнення з протилежного стінкою", - зазначив один з авторів дослідження доктора Пітер Денисенко.
 
Такий метод пересування виводить з ладу велику частину чоловічих статевих клітин. До місця добираються лише ті, хто зміг без втрат подолати лабіринт, або все-таки рухаючись по середині русла каналу, або успішно "вирулюючи" на віражах.
 
За словами іншого автора, доктора Джексона Кірман-Брауна, попередні дослідження їх групи показали, що на успішність просування кожного окремого сперматозоїда визначальний вплив робить також форма його головки. Сукупність цієї інформації та результатів останнього дослідження дозволить, вважає Кірман-Браун, по-новому поглянути на методи відбору чоловічих статевих клітин при штучному заплідненні.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також