Останнім часом вчені все частіше говорять про шкоду самотності для нашого здоров'я, маючи на увазі негативний вплив емоційного ефекту, який виникає.
Однак, якщо вірити останнім дослідженням, небезпечно не стільки почуття самотності, скільки безпосередньо соціальна ізоляція.
"Коли ми говоримо про самотність і соціальну ізоляцію, то часто маємо на увазі, що це одні і ті ж поняття, - говорить Ендрю Степто (Andrew Steptoe) психолог і епідеміолог з університетського коледжу Лондона. - Але недолік соціальної активності заподіює здоров'ю шкоду незалежно від того, чи відчуває людина самотність чи ні".
Дослідження, результати якого опубліковані в журналі PNAS, базується на результатах опитування, проведеного в 2004-2005 роках серед 6500 чоловіків і жінок старше 52 років.
Протягом семи років, до березня 2012-го року, фахівці відстежували причини смерті учасників лонгітюдного дослідження (довготривалий дослід, в якому бере участь та сама група людей), моделюючи розвиток подій і використовуючи статистичний метод регресії Кокса (Cox regression) для аналізу виживаності.
Результати виявилися вражаючими: соціальна ізоляція на відміну від самотності помітно корелювала з високою смертністю, причому для затворників ризик померти зростав на 26% незалежно від статі, добробуту або професії.
"Людині дійсно вкрай важливо підтримувати соціальні контакти з оточуючими: в сім'ї, на роботі, у вільний час, - говорить професор Степто. - Соціальна ізоляція особливо небезпечна для людей у віці, і суспільству необхідно докласти всіх зусиль, щоб полегшити їх самотність".