Світова наука загрожує позбавити людство однієї секунди його існування, яка протягом декількох років "набігає" через особливості руху Землі.
На засідання в Женеві Міжнародного телекомунікаційного союзу, яке відбудеться наступного тижня, виноситься питання про повну і остаточну ліквідацію додаткової або так званої "високосної секунди", повідомляє BBC.
Традиційно додаткова секунда додається до доби або 31 грудня, або 30 червня. У подібні дні остання хвилина відповідного дня має не 60, а 61 секунду.
Перша "високосна секунда" була додана 30 червня 1972 року. Про коливання тривалості доби було відомо ще у XIX столітті, однак тільки завдяки винаходу атомного годинника у 1949 році вчені змогли точно виміряти різницю між земним та астрономічним часом. Останній раз "високосна секунда" додавалася в заключний день 2008 року. У нинішньому 2012 році вона також повинна бути додана.
Проте зараз астрофізики виявили, що Земля уповільнила своє обертання. В результаті відпадає необхідність додавати час від часу додаткову секунду.
Але не всі фахівці згодні на її ліквідацію. Вони вважають, що уповільнення обертання нашої планети є тимчасовим і різниця між астрономічним і атомним часом збережеться. Тим самим, на їх думку, нинішню систему "високосних секунд" не слід скасовувати.
Як пояснили експерти, скасування додавання секунди в першу чергу принесе користь операторам електронних систем управління, оскільки цей перехід вимагає перенастроювання комп'ютерів, причому одномоментно на всій планеті.
Однак людям, які спостерігають за зірками або визначають координати, пов'язуючи їх з часом, скасування коригування принесе лише проблеми. У них з роками будуть накопичуватися істотні розбіжності між атомними годинами (за якими всі звіряють час) і астрономічними, зав'язаними на Грінвіцький меридіан.
Вчені також пояснили, чому Земля змінює швидкість свого обертання. На це можуть впливати місячні припливи, тертя. Наприклад, влітку через появу листя на деревах збільшується момент інерції, і відбувається уповільнення обертання Землі в порівнянні із зимовим періодом. Взимку ж земний хід стає більш жвавим. Це, звичайно, відбувається дуже непомітно, зі швидкістю 10-8 секунди.
Приблизно так само "швидко" накопичується зазвичай і відставання. При цьому в глобальному плані Земля тільки сповільнює обертання.