Вчений: Землетруси зони Вранча не є небезпечними для Карпат

77
0

Українські вчені не робили прогнозів щодо можливості великого землетрусу в зоні Вранча найближчим часом, тож інформація про це у деяких ЗМІ не відповідає дійсності. Про це заявив на прес-конференції в Укрінформі заступник директора Інституту геофізики імені С.Субботіна НАН України Олександр Кендзера.

"Українські сейсмологи, як і всі сейсмологи у світі, не можуть прогнозувати землетрусів у часі і через це не роблять таких прогнозів", - сказав учений.

За словами О.Кендзери, не відповідає дійсності й інформація про те, що найсильніший удар землетрусу в зоні Вранча може припасти на Крим та Одесу.

"Насправді землетруси зони Вранча не є небезпечними для Карпат і Закарпаття, так само, як і для Криму, через те, що в цих напрямках є дуже високий ступінь затухання сейсмічних коливань, але вони дуже добре чомусь розповсюджуються на північний схід", - зазначив О. Кендзера.

Однак, додав учений, хоча зона Вранча не становить жодної небезпеки для Криму та Карпат, усе ж таки існує небезпека, пов'язана з власними сейсмічними зонами у цих регіонах .

О.Кендзера також наголосив, що для забезпечення сейсмічного захисту будинків і споруд немає потреби прогнозувати час виникнення конкретного землетрусу - достатньо знати, які максимальні сейсмічні події можуть відбуватися в даній місцевості і споруджувати сейсмостійке житло відповідно до чинних в Україні будівельних норм.

Відповідаючи на запитання журналістів про сейсмічну уразливість існуючих будівель у найбільш небезпечних зонах України, О.Кензера зазначив, що це неможливо визначити за зовнішнім виглядом споруд, а потрібно провести спеціальні обстеження за допомогою інженерно-сейсмометричної апаратури. Він поінформував, що за рішенням РНБО у Мінрегіонбуді має бути створено спеціальний підрозділ, який зможе дати вичерпну відповідь про сейсмостійкість будь-якої споруди.

Водночас учений зауважив, що більшість будівель в Україні є досить стійкими до землетрусів. Зокрема, навіть хрущовки, які проектували без урахування того, де вони будуть споруджені, в принципі повинні витримувати 6-бальний землетрус, якщо не перебувають в аварійному стані.

О.Кендзера поінформував, що у сейсмостійкому варіанті вже давно споруджують будинки у Карпатах, Передкарпатті, Закарпатті, в Криму. В Одеській області це почали робити лише тепер, тож там ситуація складніша. "Очевидно, що там потрібно в першу чергу проводити роботи, які визначили б рівень сейсмічної небезпеки кожної окремої споруди", - припустив заступник директора Інституту геофізики імені С.Субботіна.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також