Відкривається реєстрація доменів zakarpattia.ua та uzhhorod.ua — чому це знакова подія?

23
0

1 лютого 2024 року відкривається можливість зареєструвати домени у нових регіональних доменних зонах Закарпаття — zakarpattia.ua та uzhhorod.ua. До того існували два варіанти доменів для сайтів Ужгорода — короткий uz.ua та uzhgorod.ua, який є калькою з російської мови.

Поява двох нових доменних зон викликана необхідністю упорядкувати доменну систему та створити україномовні відповідники доменів для всіх регіонів України. Так, оскільки назва області не збігається з назвою обласного центру, логічно було створити доменну зону zakarpattia.ua, в якій буде відображений топонім Закарпаття.

Новий домен uzhhorod.ua відрізняється від русифікованої версії лише однією літерою (g-h) — саме така транслітерація є офіційною для України. Старий uzhgorod.ua був запущений ще у 1990-х роках — тоді за основу було взято російськомовне написання назви міста.

Тепер ці два домени будуть працювати дзеркально, тобто обидва варіанти може зареєструвати лише один користувач. Наприклад, якщо ви маєте домен site.uzhgorod.ua, то отримати схожий домен в дзеркальній зоні site.uzhhorod.ua можете тільки ви — для інших користувачів система буде показувати, що домен зайнятий.

Про запуск двох нових доменних зон оголосив адміністратор національного домену .UA Дмитро Кохманюк у грудні 2023 під час конференції UADOM. Він зазначив, що ця подія знакова для нашої доменної системи, тому що uzhhorod.ua — остання зона, приведена до правил офіційної української транслітерації. З її появою ми можемо говорити про те, що відтепер всі обласні центри мають україномовні домени.

Варто зауважити, що процес українізації доменної системи розпочався невдовзі після початку повномасштабного вторгнення. В червні 2022 року український реєстратор доменів Cityhost.ua звернув увагу колег та клієнтів на те, що велика частина популярних українських доменів калькована з російської мови. Компанія запустила ініціативу з дерусифікації доменів, щоб мотивувати користувачів частіше вибирати імена з правильною транслітерацією назв міст (наприклад, kyiv.ua, kharkiv.ua, rivne.ua).

Ця ініціатива зрушила низку інших процесів — з’ясувалося, що для багатьох регіонів взагалі немає української версії домену, а деякі мають бути декомунізовані. Таким чином були створені нові зони для ряду регіонів та закриті для реєстрації домени з радянською назвою міста Дніпропетровськ.

Українські адміністратори та реєстратори планують і надалі продовжувати українізацію доменів та закликати своїх клієнтів відмовлятися від російських кальок, щоб у майбутньому повністю припинити роботу цих зон.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також