Відтепер на Березнянських полонинах не заблукаєш (ФОТО)

16
0

У середу, 3 листопада, під горою Явірник (Великоберезнянський район) офіційно відкрили 650-й кілометр маркованих туристичних маршрутів полонинами області. Сама гора вважається «попсою» серед туристів, бо недалеко йти і підніматися неважко.

На урочистості з цієї нагоди туди вирушив десант з 30 чоловік — туристи з Чехії та Словаччини (переважно старшого віку), рятувальники, а також Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Давід Павліта. Стартували з невеличкого села Руський Мочар на «Уазах». Екстремальну поїздку на висоту 972 м іноземці сприйняли із захопленням. Іван Бол із сусідніх Міхайловець розповів, що добре знає наші гори, бо водить сюди словацьких туристів. Подобається і тутешня краса, і те, що недалеко.

Зупиняємося біля туристичного притулку, який було збудовано «за чехів» ще 1936 року. Двоповерхова хата добре збереглася: є тапчани на 50 туристів, шпор, на якому щось шкварчало у каструлях. Завідуючий притулком Михайло Ганчак, який тут живе (лише раз на тиждень спускається в село), каже, що останнім часом туристів поменшало. Причина, з його слів, у головах людей, мовляв, платять тисячі за закордонні вояжі, а під боком не бачать такої краси.

Нашу ж групу тут із салом, пікницею зустріли колоритні «Лікіцарські гукани» Володимири Товтин і Гуцул. На додачу була пастирська сербанка (суп із квасною капустою, пікницею, ребрами, заправлений сметаною), яку вони приготували на вогні і від якої іноземці не могли відірватися. Зауважила, що чехів цікавило все, словаки ж були більш стримані – насолоджувалися красою. А гість із Швейцарії взагалі сказав, що це найщасливіший день у його житті.

Прикручування до стовпа дороговказів із зазначенням телефонів рятувальних служб зайняло всього кілька хвилин, але скільки було емоцій та оплесків від іноземців.

Річ у тім, що з 2008 року чеські, польські та українські маркувальники позначили на полонинах Свидовець, Красна, Боржава та Бескидах Ужанського національного природного парку близько 650 км маршрутів. Сам проект фінансується урядом Чеської Республіки, а цьогоріч — із джерел чесько-польського форуму.

Що цікаво, маркування «на свої плечі» взяли експерт з питань м’якого(сталого) туризму МЗС Чеської Республіки Іво Докоупіл, якого оригінально прикрашала вірменська тюбетейка, та Василь Гутиряк, голова ГО «Карпатські стежки» (Івано-Франківщина). Заступник директора Ужанського нацпарку Валентин Волошин переконаний, що промарковані маршрути залучать до нас туристів, а місцевому люду дадуть підзаробити. Вірить у розвиток депресивного району і селищний голова Великого Березного Богдан Кирлик.

Спускалися вниз пішки. Вже у туристичній садибі родини Слободських враженнями поділився і Генконсул Чехії. Давід Павліта, зокрема, нагадав, що колись Чехословаччина вже допомагала розбудовуватися Закарпаттю, а тепер сприятиме впровадженню євростандартів. Та й, загалом, прагне, щоб Закарпаття і Чехія стали братами.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також