Докторка наук Алла Мироненко розповіла в інтерв'ю журналу НВ про коронавірус та як пандемія зачепить Україну.
Наводимо найважливіші моменти інтерв’ю.
— Сьогодні усталених знань (про коронавірус – ред.), звісно, ніхто ще не має, а у нашій країні поки немає і практичного досвіду роботи з ним. Але всі інфекції, якими можна заразитися природним шляхом, тобто або через повітря, або через з'їдені продукти, або через комах, — всі вони мають сезонність.
Виняток становлять тільки інфекції крові, які передаються через переливання крові, ін'єкції або іншим способом. Там немає сезонності.
У нашій країні влітку превалюють кишкові інфекції, а в холодну пору року — респіраторні.
Є велика надія, що влітку буде перепочинок, оскільки COVID-19 — це респіраторна інфекція. Влітку будуть випадки, яких, звісно, не виключити, бо вірус новий, але масовості не буде.
Важливо пам’ятати, що карантин не дає імунітету. Імунітет можна отримати двома шляхами — перехворіти й одужати або отримати вакцину. Але вакцинацію робити поки нічим.
Утім, за словами авторитетного вірусолога, Україна тільки на початковому етапі розвитку епідемії. Більше того, вона не виключає, що восени ми матимемо нове загострення коронавірусу:
— Зараз я б сказала: ми перебуваємо на самому початку підйому захворюваності. А будь-яка епідемія має закономірність. Є початок, є підйом, потім пік, а потім спад. Тобто ось до спаду нам ще далеко. Говорити, скільки людей перехворіє, я, чесно кажучи, не беруся.
Можу припустити тільки, що все-таки сезонність захворювання буде наявною. До теплої пори якось ми карантином дотягнемо. Влітку буде перепочинок, а до осені ми маємо бути готові, що у нас ситуація може знову загостритися. Адже те, що ми сховалися, нас не врятує.
У середньому епідемії розвиваються за таким сценарієм, що їм потрібно приблизно два роки, щоб пройти світ, до того ж, у залежності від сезонності, хвилі захворювання у різних пів кулях можуть чергуватися.
Але нам все одно доведеться отримати імунітет. Поки за відсутності вакцини у країні я бачу тільки один шлях — перехворіти.
Інша річ, що захистити потрібно стареньких. Тому, якщо нам вдасться згладити криву захворюваності на осінь, дати можливість літнім людям хворіти під якісним медичним наглядом і не поголовно — це буде хорошим результатом.
Тому головне завдання України — знизити кількість тяжко хворих, максимально захищаючи літніх людей.
Діти і молоді люди — 80% населення — виходять з інфікування без ускладнень. Тобто їм не потрібна госпіталізація.
Якщо 80% будуть імунними, то решта 20% можуть на їхньому тлі почуватися досить упевнено, оскільки передача збудника буде обмежена. А ті випадки, які лікуватимуться, вони не будуть масовими. Тобто зараз завдання просто виграти час.
Алла Мироненко про запобіжні заходи:
— Мити руки з милом і обробляти їх антисептиком після контакту з потенційно зараженими поверхнями — це правильно. Носити маски також правильно, якщо ви відвідуєте людні місця або користуєтеся ліфтом, надівайте і маску, і рукавички, які після використання можна, наприклад, викинути, а руки продезінфікувати.
Мити всі принесені продукти й упаковки з милом — це панічне. Мийте перед їжею продукти у звичайному порядку, мийте руки перед їжею.
Навряд чи ви заразитеся коронавірусом від пачки яєць із супермаркету. Що ж до м’яса, ви точно не заразитеся коронавірусом, якщо купите куряче філе в магазині. Рекомендації щодо м’яса — це частина рекомендацій для Китаю, де як соус звично вживають свіжу кров. Ви навряд чи її вживаєте.
– На вулиці ви не можете заразитися. Там вітер і сонце будуть згубно діяти на вірус. Головне — з хворими надворі не цілуйтеся. А гуляти у парку не тільки корисно, а й потрібно, це заспокоює нервову систему, розхитану карантином.
Радимо також переглянути коментарі та поради авторитетних закарпатських лікарів щодо коронавірусу:
- Закарпатський лікар назвав специфічні симптоми при коронавірусі (ВІДЕО)
- Закарпатський лікар дав поради, що робити під час пандемії коронавірусу (ВІДЕО)
- Відомий закарпатський лікар жорстко розкритикував тих, хто не дотримується карантину (ВІДЕО)
- Відомий лікар з Ужгорода доступно пояснив, як уберегтися від коронавірусу (ВІДЕО)