
Власник АЕС «Фукусіма-1», компанія Tokyo Electric Power, повинна виплатити населенню близько $ 25 млрд за збиток, заподіяний ядерною аварією. Стільки ж влада Японії має намір стягнути з національної асоціації електроенергетиків. Експерти прогнозують зростання цін і дефіцит електроенергії в країні.
Постраждалі від аварії на АЕС «Фукусіма-1», отримають 4 трильйона ієн ($ 49 мільярдів) компенсації за заподіяну шкоду. Таке рішення у вівторок схвалив парламент Японії. Кошти підуть на відновлення інфраструктури та будівництво тимчасового житла: серія аварій, викликаних виходом з ладу системи охолодження АЕС після землетрусу 11 березня, призвела до витоку радіації і змусила владу евакуювати людей з 20-кілометрової зони навколо станції.
План компенсації, підтриманий як представниками парламентської більшості, так і опозицією, передбачає, що половину цієї суми в десятирічний період виплатить власник і оператор «Фукусіма-1» - енергетична компанія Tokyo Electric Power (TEPCO).
За японським законодавством, оператор АЕС може отримати звільнення від виплати компенсацій, якщо аварія була викликана «важким стихійним лихом виняткового характеру». Але секретар кабінету міністрів Японії Юкіо Едано заявив, що
«Уряд Японії не буде обмежувати зобов'язання TEPCO з виплати компенсації за збиток від аварії на АЕС». Про ризик можливої ??катастрофи компанії було відомо, пояснив рішення уряду Едано.
Другу половину суми влада країни має намір стягнути з інших енергокомпаній країни, об'єднаних у національну асоціацію.
Голова федерації бізнесу Японії Хіромаса Йонікура виступив на захист TEPCO, заявивши, що не компанія, а держава повинна виплачувати компенсації. Землетрус і цунамі, які стали причиною великої ядерної катастрофи, не можна було передбачити, заявив він AFP. На його думку, «держава намагається перекласти провину на енергетиків і відмовляється виконувати свої обов'язки по відношенню до жертв кризи.»
TEPCO не в змозі заплатити всю суму, вважають експерти, опитані найбільшої загальнонаціональної газетою «Асахі». Адже компанія активно продовжує відновлення станції. Зокрема, в понеділок на енергоблоці № 1 АЕС почалися роботи з установки повітряних протирадіаційних фільтрів, які дозволять ліквідаторам вперше після аварії проникнути всередину зруйнованої будівлі. Також TEPCO має намір збільшити чисельність персоналу, що працює над відновленням станції, щонайменше в 3 рази. У цілому компанія планує найняти близько 3 тис людей, повідомляє японський телеканал NHK.
За планом, який оприлюднив TEPCO в середині квітня, робота реакторів "Фукусіма-1» повинна бути стабілізована через 6-9 місяців. Але зараз у компанії визнають, що для цього може знадобитися більше часу. Одночасно найбільший виробник електроенергії в Японії продовжує забезпечувати електрикою північний схід країни.
За повідомленням близьких до компанії джерел, за фінансовий рік, що закінчився 31 березня, її чисті збитки склали 800 млрд ієн (близько $ 1 млрд). Акції компанії TEPCO, що коштували на момент закриття токійській біржі 10 березня 2153 ієн за 1 штуку, звалилися після землетрусу і продовжують котируватися дуже низько. На момент закриття біржі 2 травня їх ціна складала 430 ієн за 1 акцію.
У зв'язку з цим уряд країни розглядає можливість придбання спеціальним держфондом акцій компанії на суму в 1,6 трлн ієн (близько $ 20 млрд). Зараз федеральні і муніципальні влади вже володіють трохи більше 3% акцій концерну. Решта - у приватних інвесторів: понад 37% паперів Tokyo Electric Power Co належать громадянам Японії, 17% - банкам, близько 18% - іноземним інвесторам, 10% - страховикам.
Але від ідеї повної націоналізації компанії, за словами неназваного джерела в уряді, влада країни відмовилася. Ще місяць тому про таку можливість говорив міністр з питань національної стратегії Японії Коїтіро Гемба. Мова, розповідав чиновник, може йти про перехід у власність держави контрольного пакета акцій TEPCO і створення фонду, кошти якого підуть на виплати компенсації жертвам аварії. В якості альтернативної заходи підтримки тепер японський уряд пропонує компанії взяти пільговий кредит.
Зайняти на ринку компанії буде складно. Облігації електроенергетичних компаній втрачають довіру інвесторів, їх прибутковість зростає. «Якщо збережеться висока прибутковість облігацій, можливе зростання тарифів на електроенергію», - вважає аналітик BNP Paribas Мана Наказора.
В уряді Японії визнають, що TEPCO доведеться підвищити ціни на електроенергію приблизно на 16%, повідомив у вівторок неназваний джерело в кабінеті. Але навіть це не врятує країну від річного енергодефіциту, вважають експерти The Economist. Вони оцінюють втрати електропостачання країни в 25%.