Впаде економіка країни. В Чехії переживають, аби українці масово не поверталися додому

40212 23

Це може паралізувати багато галузей чеської економіки.

Якщо українці масово повернуться додому після війни, це може паралізувати багато галузей чеської економіки.

Таке застереження озвучили представники бізнесу, які звернулися до держави з проханням спростити правила довгострокового перебування для біженців з України, – повідомляє видання gromada.cz

Без українців економіка зупиниться

Президент чеської Спілки торгівлі та туризму Томаш Проуза заявив, що українці займають тисячі робочих місць, на які чехи йти не хочуть. Йдеться, зокрема, про будівництво, промисловість, соціальні та медичні заклади.

“Обширна частина лікарень і будинків для літніх людей залишилася б без допоміжного персоналу”, – підкреслив Проуза.

Наразі в Чехії перебуває понад 400 тисяч українських біженців, з них 113 тисяч — чоловіки працездатного віку, 172 тисячі — жінки. За офіційними даними, упродовж останнього кварталу 2023 року вони сплатили до бюджету 6,6 млрд крон, а витрати на них склали 4 млрд.

Лікувальні курорти та туризм залежать від українців

Особливо гостро брак персоналу відчувається у сфері туризму, готелів і курортного обслуговування. За словами президента Асоціації лікувальних курортів Едуарда Благи, українці становлять до 20% працівників у допоміжних службах. У деяких регіонах — до половини.

“Перед війною ситуація була критичною. Саме конфлікт привів до Чехії багатьох людей, які змогли знайти тут роботу, особливо жінки”, — зазначив Блага. Він наголошує: ці працівники виконують фізичну роботу, яка не потребує високого рівня знання мови.

Проблема з довгостроковим перебуванням

Після закінчення тимчасового захисту, який нині діє до кінця березня 2026 року, українці мають перейти на інший тип перебування, що потребує спеціального дозволу на перебування. Але його умови — непосильні для багатьох. Для одного дорослого необхідно мати дохід щонайменше 36 600 крон на місяць, для матері з дитиною — 45 800 крон.

“Ці суми є нереальними для більшості працівників допоміжних професій”, – зауважив Блага.

Поки що ті, хто не відповідає цим критеріям, залишатимуться в Чехії в режимі тимчасового захисту, але що буде після війни — незрозуміло. В уряді вже заявили, що після завершення конфлікту тимчасовий статус буде скасовано, а біженцям доведеться перейти на загальні умови перебування для іноземців.

Бізнес вимагає ясності

“Ми маємо дати людям чіткий сигнал, що вони можуть залишатися, що варто вчити мову, проходити перекваліфікацію”, – наголосив Проуза. Натомість нинішні правила, на його думку, створюють лише невпевненість.

Також він розкритикував складну процедуру визнання дипломів, через що кваліфіковані українці змушені працювати на низькооплачуваних посадах.

Підприємці, представники галузей охорони здоров’я, туризму, логістики та будівництва закликають уряд Чехії вжити заходів уже зараз, щоб не втратити людей, які стали важливою частиною економіки країни.

Коментарі

O
Oleksandr

Схоже українці не потрібні не тільки Україні, а й Чехії. Як можливо зараховувати 225 тисяч паушальщикам фрілансера IT, весь світ йде шляхом заохочення міграції таких працівників, а Чехія навпаки. Щодо України в мене не має слів одні емоції, просто режим самознищення

ГБ
Ганна Бондар

Чехії подяка, АЛЕ українці потрібні Україні, НАСАМПЕРЕД!!! Ті, хто мають бажання повернутися в Україну, вкрай потрібні нам!!!

Б
Бітанга

Но пак спростіть умови для карти побуту ай вшитко буде в чоколяді. Но то в Чехії. В Україну завезуть чорнухів та арабачів. І тама все буде.Але вто неточно.

Читайте також