Уряд проводить експеримент з переходу на адресну допомогу шляхом впровадження електронних соціальних карток для малозабезпечених верств населення, пише газета "Дело".
Впровадження таких карток дозволить ще раз підтвердити право громадянина на пільги, і відсікти категорії людей які користуються зараз пільгами безпідставно.
Крім того, ця система дозволить зробити саму підтримку більш ефективною, надавши пільги тим хто їх потребує, в той час як зараз держава штучно здешевлює наприклад продукти для всіх підряд.
Поки цей проект має статус пілотного і буде працювати лише в деяких регіонах - у Києві, Київській, Харківській, Чернівецькій областях та в Криму.
Електронна соціальна карта являє собою багатофункціональну іменну пластикову картку, яка видається громадянину, який є одержувачем соціальної допомоги.
Видаватися картка повинна за погодженням сторін, на підставі заяви, витрати по її випуску бере на себе держава.
Карта буде давати право на різні види пільг - зокрема на послуги ЖКГ, проїзд.
У першу чергу на таку карту можуть претендувати малозабезпечені громадяни.
Їх статус повинен бути підтверджений районними територіальними центрами управління соціального захисту і праці.
Зокрема, пенсіонери за віком, інваліди 1 групи загального захворювання, розмір пенсії яких не перевищує двох прожиткових мінімумів; діти-інваліди віком до 18 років; інваліди з дитинства; сироти віком до 23 років, діти, що знаходяться під опікою і піклуванням; багатодітні матері та неповнолітні діти з багатодітних сімей.
Кошторис на впровадження цієї програми становить оціночно близько 4 млрд. гривень до 2015 року.
Передбачається що партнером держави за проектом буде консорціум ЄДАПС, хоча в якості претендентів розглядалися також державний Ощадбанк і Ощадбанк Росії.
Координатором впровадження соцкарти буде Міністерство фінансів.
Зворотний бік такої реформи - ослаблення держрегулювання цін на соціально значущі категорії товарів і послуг.
Логічно, що забезпечивши малозабезпечених громадян держава зможе дозволити зняти жорстке регулювання цін наприклад на продукти харчування.
Не дивно тому що представники бізнесу були затятими прихильниками цієї ініціативи.
Нагадаємо що зараз діє ряд обмежень у сфері ціноутворення. Зокрема, діє обмеження торгових надбавок в мережах на цілий ряд продовольчих товарів.
Цей список постійно розширюється, наприклад близько місяця тому в нього була внесена гречка - це була запізніла реакція уряду на літній ажіотаж навколо цього продукту.
Крім того, на сьогодні підприємства - виробники стратегічних продовольчих товарів зобов'язані погоджувати підвищення цін понад 1% на місяць.
Необхідність узгоджень і виконання обмежень давали широкі можливості для корупції серед перевіряючих органів
Відзначимо, що в Україні різного роду пільгами користується 13 млн. чоловік.
Існує 611 видів пільг, часто сумнівних, на які бюджет витрачає близько 40 млрд. грн. щорічно.
За оцінками парламентарів, лише п'ята частина людей, що користуються пільгами відноситься до малозабезпечених.