
«Газета по-київськи» з'ясовувала, як позначиться на Україні повінь, яка стала катастрофою для Польщі
Весь минулий тиждень Закарпатську, Львівську та частково Івано-Франківської області тріпало шквальним вітром, обливало як з відра: їх зачепило краєм висотного циклону з Скандинавії, який бушував у поляків та угорців. Побував у регіоні глава МНС Нестор Шуфрич додав місцевим рятувальникам два вертольоти і пообіцяв поклопотатися про виділення 50 млн грн на ліквідацію наслідків лиха.
Полякам і угорцям довелося набагато гірше, ніж нам. Однак у їхніх країнах, за словами синоптика «Укргідрометцентру» Зої Олійник, погода на тижні буде тільки поліпшуватися - жахи потопу, які показують у новинах, відносяться до найгіршого періоду повені, а він уже позаду. А Закарпаття, хоч і не потрапило в центр скандинавського циклону, мокнути буде ще мінімум тиждень. Вчора в Мукачівському та Ужгородському районах Закарпаття все ще перебували під водою близько 3 тис. га сільськогосподарських угідь, у Львівській - близько 2286 га, крім того, до цих пір «плавають» понад 100 підвалів житлових будинків і до 200 приватних садиб і госпбудівель.
- Дня такого немає, щоб не лив дощ, виходиш з дому - начебто сонце виглянуло, а потім раптово починається така злива, що повертаєшся з мокрими ногами по коліна, - скаржиться львів'янка, мешканка мікрорайону Рясне-2 Іванна Хомчішін. - Підвали у сусідів підмочило, а в передмісті Львова з нашого боку у людей періодично електрику вибиває.
Саме в мікрорайонах Рясне-1 і Рясне-2, що у Львові, за словами начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення при Львівській міській раді Володимира Рощина, і спостерігаються найсуттєвіші підтоплення, адже з 14 по 20 травня місто заливало щоденно, випало більше місячної норми опадів, і дощові колектори просто не справляються з ними. Постраждали два дитсадка. Грунти розмиває настільки, що місцями в місті провалюється асфальт, є випадки руйнування підпірних стінок, падають дерева і протікають дахи старих львівських будинків.
- Втім, якщо порівняти ситуацію з минуло- і позаминулорічною, то можна сказати, масштабних руйнувань все ж не було, та й комунальні служби цілком справляються, - говорить Рощин.
Пам'ятники архітектури в старому місті, як пояснив чиновник, поки не постраждали, але їх доля залежить від того, яким видасться літо. Зараз природа виділила регіону кілька днів перепочинку, і він підсихає, але на п'ятничному засіданні комісії техногенної та екологічної безпеки області все-таки був оголошений режим надзвичайної ситуації, аварійно-рятувальна служба комунальників перебуває в стані підвищеної готовності - адже Гідрометцентр обіцяє зливи до кінця місяця, та і літо очікується хоч і тепле, але дощове.
Тимчасово розпогодиться і в Закарпатті, хоча, за оцінками начальника обласного виробничого управління по меліорації і водному господарству Володимир Чіпак, тільки на території осушувальної системи «Чорний Мочар» підтоплено до 6 тис. га землі.
- На вихідних ситуація покращилася, але на вчорашній день залишалися підтопленими 23 присадибних ділянки Ужгородського та Мукачівського районів, - говорить начальник ГУ МНС в Закарпатській області з питань зв'язку з громадськістю Федір Філіп. Відселяти місцевих жителів, за словами Філіпа, поки необхідності немає. Щоправда, рятувальникам вже довелось звільняти раптово оточених потоком трьох пастухів з вівцями - стадо в 365 голів вивозили на безпечне територію майже добу. Двори приватних будинків, засіяні поля і городи залило, а значить, сельхозтруди багатьох селян підуть прахом, але про перспективи на врожай говорити поки рано - збитки ще не оцінені, поки тільки ведеться комісійний огляд домогосподарств.
Тим часом у Польщі зливи вщухають, але під загрозою дамби
У Варшаві рівень води у Віслі перевищив критичну позначку більш ніж на метр, вже загинуло до 20 осіб - в основному це ті, на кого звалилися дерева, повалені шквальним вітром.
- Оголошено, що школи і дитсадки в небезпечних районах міста будуть закриті. На випадок евакуації люди тримають при собі гроші, документи і запас продуктів, - розповідає Варшав'янка Гражина Мірошник.
- Спочатку люди приходили до набережної, як на пікнік, знімали мчать потоки води на мобільні телефони, але зараз нам не до сміху. Вже закрито один із міських мостів, - каже студентка Краківського університету Малжена Гороховська.
Самі дощі в Польщі вщухають. Але на північно-заході країни повінню прорвало дамбу, затоплено близько 20 сіл та містечок. Тисячі місцевих жителів довелося евакуювати. Прорвати ще ряд дамб може в будь-який момент.
У сусідній Словаччині після сильних дощів затоплено тисячі будинків, загинули шість людей. Розмита національна траса з Кошице, другого за величиною міста країни, в Угорщину.